محوطه سازی ویلا به چه شکل انجام می شود؟ – ویلارو

یکی از مهمترین مواردی که باید در خرید ویلا  به آن توجه کنیم، ظاهر ویلا است. زیباییِ یک ویلا از محوطه سازی ویلا وام می گیرد. به این معنی که حتی معمولی ترین ویلاهای دنیا را می توان با کمک اصول و قوانین محوطه سازی ویلا، به زیباترین در نوعِ خود تبدیل کرد؛ یا دست کم آنها را از نظر ظاهری به یک پایه و Base عادی رساند.

اگر ویلایی غیر عادی یا عجیب و غریب به نظر می رسد یا بسیاری از اِلمان های آن با یکدیگر همخوانی ندارند، بدون شک مبحث محوطه سازی ویلا در آنها در نظر گرفته نشده است. شاید فکر کنید یک بیننده‌ی عادی متوجه حضور یا عدم حضور محوطه سازی درست و استاندارد بر طبق معیار های مهندسی نمی شود اما سخت در اشتباه هستید. هیچ چشمی وجود ندارد که غیر عادی ترین جزئیات را متوجه نشود یا درک نکند. بنابراین محوطه سازی ویلا بر روی فروش یک ویلا بسیار موثر است و می تواند بر تعداد ِمشتاقان ِخرید آن بیفزاید.

بسیاری از کسانی که علاقه‌مند به خرید ویلا کردان هستند، اولین اولویت ِخود را محوطه و ظاهر ویلا قرار می دهند. زیرا هرچقدر که یک ویلا امکانات خوب و لوکسی داشته باشد، اما از نظر ظاهری پایینتر از base عادی باشد، نمی تواند نظر چندانی را به خود جلب کند. به عنوان یک فروشنده و به عنوان یک خریدار، از سمت گروه مهندسین و مشاورین ویلا رو به شما پیشنهاد می کنیم ادامه این مطلب را از دست ندهید تا بدانید چه ویلایی بخرید و چطور یک ویلا را برای فروش بهتر، محوطه سازی کنید (یا به بیان دیگر به دست یک متخصص بسپارید تا محوطه سازی ویلای شما را انجام دهد تا در فروش آن موفق باشید).

شما می‌توانید اطلاعات لازم برای خرید یک باغ ویلای زیبا با شرایط مورد نظر خود را با همکاری مرکز مشاوره املاک ویلارو به دست آورید.

معیار ها و قوانین محوطه سازی ویلا

معیار ها و قوانین محوطه سازی ویلا چه هستند؟

هریک از معیار های محوطه سازی ویلا توضیح مفصلی – به صورت دقیق و اصولی – برای خود دارند، اما در اینجا به طور خلاصه به آنها می پردازیم:

 

 1. اتحاد

اتحاد در محوطه‌ سازی ویلا به معنای ثبات در طراحی است. یعنی مثلا هنگامی که از تکرار اِلمان ها برای ایجاد وحدت در طراحی استفاده کنیم. مثلا استفاده از عناصری مانند گیاهان در محوطه سازی خارجی ویلا بسیار طبیعی و روال است. حال اگر از چندین درخت کاج در یک بخش از ویلا استفاده کنیم تا «تکرار» را در نمای ظاهری ِخارجی ِویلا ایجاد نماییم، به اتحاد رسیده ایم. پایداری برای ایجاد اتحاد در محوطه سازی با کمک عناصر مختلف موجود در محوطه ویلا استفاده می شود. اگر مثال درخت های کاج را مجددا در نظر بگیرید و تصور کنید به جای آنها از درختان و درختچه های مختلف و بی ربط به هم در محوطه ویلا استفاده شود یک پراکندگی ایجاد می شود و ما عملا از وحدت و اتحاد در محوطه سازی ویلا استفاده نکرده ایم. البته (صرفا) استفاده از «وحدت» در محوطه سازی ویلا کاربرد ندارد و برخی اوقات از آن استفاده می شود.

 1. موازنه

تعریف تعادل چیست؟ یعنی ایجاد حس برابری. دو نوع تعادل در طراحی و محوطه سازی ویلا وجود دارد: تعادل متقارن و نامتقارن. در تعادل متقارن، دو طرف محوطه یک‌سان طراحی می شوند در حالی که در تعادل نامتقارن، ترکیب‌بندی منظره با استفاده از عناصر مختلف و اشیایی انجام می شود که دارای وزن خیالی مشابه هستند.

 1. سایه‌روشن و اصول پایه محوطه سازی ویلا

کنتراست به برجسته کردن عناصر خاص در محوطه سازی ویلا کمک می‌کند. این در حال است که هارمونی (ایجاد هماهنگی) در به کارگیری ِعناصر محوطه ویلا، به ترکیب بندیِ آنها کمک می کند. عناصر توجه بیننده را هنگامی که کنار هم قرار می‌گیرند، جلب می‌کنند. در مبحث محوطه سازی، کنتراست و هارمونی با کنار هم قرار دادن هر عنصر یا استفاده از رنگ های مکمل در کنار هم به دست می آیند.

محوطه سازی ویلا

 1. رنگ

رنگ به طراحی و محوطه سازی ویلای شما بُعدی از یک زندگی واقعی می‌دهد. رنگ‌های گرم (به عنوان مثال قرمز و نارنجی) بیننده را جذب می کنند و باعث می‌شوند که یک شی نزدیک‌تر از آنچه که هست، به نظر برسد. با اینکه عناصر و اشیاء دارای رنگ‌های سرد (مثل آبی و سبز) دورتر به نظر می رسند. برای ایجاد یک محوطه سازیِ درست و دقیق معمولا متخصصان این رنگ ها را در ترکیب با هم به کار می برند.

 1. انتقال

انتقال به سادگی یک تغییر تدریجی را در محوطه سازی ویلا اِعمال می کند. گذار در محوطه سازی با تغییر تدریجی اندازه و یا شدت رنگ نشان‌ داده می شود. انتقال می‌تواند روی بافت، شکل شاخ و برگ‌های درختان ِیک محوطه، فضای داخلی و اندازه عناصر مختلف اعمال شود.

 1. خط

خط، مادر تمام عناصر در محوطه سازی ویلا است. خطوط تقریبا در همه جا مورد استفاده قرار می‌گیرند؛ از جمله ایجاد بافت، مسیر رفت و آمد، محل قرار گیری گیاهان، استخر، و پرسپکتیو، فضای نشیمن بیرون ویلا و …. که برای ایجاد توَهم ِعُمق و فاصله مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 1. تناسب

تناسب به اندازه‌ی یک عنصر نسبت به عناصرِ دیگر اشاره دارد. در میان اصول محوطه سازی ویلا که تا به اینجای مطلب به آنها اشاره کردیم، تناسب بارزترین  و مهم ترین گزینه است، اما به برنامه ‌ریزی دقیق و تفکر بسیار زیاد (با توجه به ویژگی ها و ساختار فیزیکی ویلا) نیاز دارد. بنابراین نمی توان یک روال ِتناسب را برای همه‌ی ویلاها به طور یکسان استفاده کرد. باید اطمینان حاصل کرد که تمام عناصر در محوطه سازی ویلا دارای نسبت ‌های مناسب هستند. در نتیجه‌ی ایجاد ِتناسب در محوطه‌ی یک ویلا، ما با  فضایی چشم نواز مواجه خواهیم شد و اقامت در آن برایمان لذت بخش‌تر خواهد بود.

 1. تنوع

اگر مجددا به ابتدای این مطلب مراجعه کنید، خواهید دید که در مورد «تکرار» عناصر در محوطه سازی ویلا صحبت کردیم. در کنار تکرار، تنوع نیز باید در طراحی و محوطه سازی در نظر گرفته شود. داشتن چندین عنصر در یک ویلا بسیار است، اما تکرار کردن همان عناصر (تا حد زیاد و غیر عادی یا غیر نیاز) اصلا خوشایند نخواهد بود. گاهی تکرار می تواند باعث به هم ریختنِ طراحی فضای یک ویلا شود و آن را بی هدف و بی نتیجه بازتاب دهد. همچنین استفاده بیش از حد از یک عنصر می تواند به مخاطب احساس کسالت و یکنواختی دهد. اگر کار را به یک فرد یا یک گروه خبره بسپارید، از رسیدن به تکرار ِبی نتیجه در طراحی و محوطه سازی ویلایتان اجتناب خواهید کرد.

 

چرا محوطه سازی ویلا مهم است؟

فروشندگانِ محترمِ ویلا، محوطه سازی یک ویلا، کامل کننده‌ی کل هزینه و زحمتی است که به پای ِساخت ِآن صرف می کنید. می توانید درک این موضوع را با در نظر گرفتن خوردن یک غذای خوشمزه بهتر متوجه شوید. یک غذا هرچند هم خوشمزه باشد، در صورتی که از نظر ظاهری زیبا نباشد نمی تواند میل هیچکس را برای رفتن به سمت ِآن یا امتحان کردن‌اش ترغیب کند. این مثال چندان بی ارتباط با محوطه سازی و زیباتر کردن ساختار ظاهری یک ویلا از بیرون (و حتی از داخل) نیست. تصاویر و ظاهر 50 درصد از هویت ِیک ویلا را تشکیل می دهند. همچنین، یک فرد با ورود به یک ویلا، اولین چیزی که دریافت می کند، ظاهر و نمای بیرونی یک ویلا است. بنابراین شما به عنوان یک فروشنده‌ی ویلا یا صاحب ویلا باید بتوانید در ثانیه اول بیننده را میخکوب کرده و او را برای تماشای دقیق‌تر ویلا در همان بدوِ ورود ترغیب کنید. اصولا محوطه های ویلاها بخش های مختلفی دارد که شامل موارد زیر می شوند:

 • حیاط خلوت
 • حیاط روبرویی
 • حیاط مخصوص نشیمن و دورهمی
 • حیاط بازی

ممکن است این فضاها در یک ویلا به طور کاملا وجود داشته باشد و پیش می آید که یک ویلا صرفا یک حیاط جلویی یا روبرویی دارد و یک حیاط نشیمن، همین و بس! تعداد این فضاها بسته به وسعت ویلا متغیر هستند، اما هریک به محوطه سازی جداگانه و طبق استاندارد ها و اصول و قواعد خاصی نیاز دارند. مثلا حیاط خلوت یک ویلا باید نزدیک آشپزخانه باشد. داخل این حیاط یا محوطه خبری از زمین بازی یا استخر یا درختان سر به فلک کشیده نیست. برخی از صاحبان ویلا نیز این فضاها را بعد از خرید ویلا به طور شخصی به کمک یک متخصص ایجاد می کنند و به ظاهر ویلایشان رنگ و لعاب خاصی می بخشند. اما به عنوان یک توصیه: « مشتری را باید با محوطه سازی ویلا تحت تاثیر قرار داد و نه با محول کردن ِمحوطه سازی و زیباسازی ِ ویلا درست بعد از خرید.» اصولا فروشندگان ِباهوش ِویلا قید این برگ برنده را نمی‌زنند و سعی می کنند یک ویلا را به صورت فضاسازی شده و بی‌نقص به فروش برسانند.

محوطه سازی ویلا شهرکی و باغ ویلا

محوطه سازی ویلا شهرکی و باغ ویلا

با در نظر گرفتن شرایط هر ویلا، محوطه سازی برای آن متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال ویلاهای باغی دارای درختان و پوشش گیاهی ِبیشتر هستند در صورتی که ویلاهای شهرکی از چنین ویژگی‌ای برخوردار نبوده (یا دارای درختان کمتر هستند). به همین خاطر باید موقعیت و ساختار ویلا را در محوطه سازی ویلا به خوبی مد نظر قرار داد. اما این همه‌ی ماجرا نیست. شما باید شرایط اقلیمی ِآن منطقه را نیز در نظر بگیرید. به عنوان مثال کردان، تهراندشت، چهارباغ و .. همگی دارای شرایط آب و هوایی مشابه هستند – یعنی در اکثر فصل های سال آب و هوای معتدل دارند، به جز در اواسط فصل های سرد یا گرم که دما به اوج خود میرسد – بنابراین ساخت و طراحی و محوطه سازی ویلاهای این مناطق باید به طوری انجام شود که حداکثر کارایی و بهره وری در آنها در نظر گرفته شود. اما این یعنی چه؟ یعنی اینکه یک متخصص در امر فضاسازی و محوطه سازی باید بتواند از درختان و گیاهانی در فضاسازی استفاده کند که شرایط رشد در آب و هوای این مناطق را داشته باشند، میزان بارش سالانه در نظر گرفته شود و در صورت ایجاد فضای نشیمن یا حیاط بازی، از متریال هایی استفاده شود که سریعا با رطوبت واکنش نشان نمی دهند یا افراد می توانند حتی در شرایط بارانی و برفی داخل آن حضور داشته باشند. همچنین برای ساخت و ایجاد استخر در فضای مورد نظر می بایست تدابیر لازم اندیشیده شود و در صورتی که نیازی به وجودِ آن نیست – مثلا به این خاطر که با ایجاد استخر بخش زیادی از محوطه از بین خواهد رفت یا فضا کوچکتر از آنچه هست نشان داده خواهد شد – بنابراین، قید ساخت و طراحی ِآن زده شود.

 

سخن آخر

ایجاد نمای بصری خوشایند از دیرباز تا کنون مورد توجه بسیاری از مردم بوده است و از این رو نمی توان اهمیت آن را نادیده گرفت. در این مطلب در مورد طراحی و محوطه سازی ویلا صحبت کردیم. طراحی و محوطه سازی چشم نوازِ یک ویلا می‌تواند راه خوبی برای جذاب‌تر به نظر رسیدن ِ آن باشد. استفاده از رنگ‌ها، کنتراست و خطوط (به درستی) می‌توانند تاثیر شگفتی روی محوطه‌ی ویلا شما داشته باشند (البته اگر انجام کار را به یک فرد متخصص و زبده یا یک گروه مجرب بسپارید). محوطه سازی ویلا – حتی برای یک خریدار – باید اهمیت داشته باشد؛ به این خاطر که بخشی از هزینه‌ای که بابت خرید ویلا می پردازد، به زیبایی های محوطه و ساختمان ویلا وابسته است. اصولا ویلاهایی با فضا سازی قوی‌تر دارای قیمت بیشتری هستند. بنابراین اگر ویلایی را مشاهده کردید که از این حیث دچار نقصان بود اما قیمت بالا و غیر منطقی داشت، بهتر است برای خرید آن اقدام نکنید.

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

چت آنلاین
ارسال از طریق Whatsapp