انواع آبنما برای ویلا – ویلارو

خرید ویلا به صورت درست و حساب شده، لازمه‌ی توجه به مسائلی است که برای شما در اولویت هستند. برای بسیاری از مردم، توجه به برخی عوامل ریز و درشت در ظاهر ویلا بسیار اهمیت دارد. یکی از آنها آبنما ویلا است. بله، حقیقت دارد. آبنما ویلاها معمولا به دو شکل داخلی و خارجی، در یک ویلا به کار گرفته می شوند و انتخاب آنها نیز براساسِ ساختار ویلا، فضای ویلا و .. می باشد. در این مطلب از سایت ویلارو قصد داریم در همین خصوص صحبت کنیم. اینکه آبنماهای داخلی و خارجی در یک ویلا به چه شکلی هستند و در نتیجه انتخاب کدامیک برای ویلای شما بهتر است!؟

همچنین اگر خرید ویلا کردان یا چهارباغ، یا تهراندشت، یا زعفرانیه، و سایر مناطق نزدیک به تهران را داشتید، کافی است که با ما تماس حاصل کنید. در ویلارو به دلیل وجود علم به چگونگی ارائه مشاوره به افراد مختلف برای خرید ویلا و سالها تجربه و تخصص، این امکان را برای شما فراهم خواهیم کرد تا بهترین تجربه خریدن ویلایی رویایی و زیبا را در کردان، تهراندشت، چهارباغ و … تجربه کنید.

شما می‌توانید اطلاعات لازم برای خرید یک باغ ویلای زیبا با شرایط مورد نظر خود را با همکاری مرکز مشاوره املاک ویلارو به دست آورید.

خرید ویلا

آبنما ویلا چیست و هدف از استفاده‌ی آن چه می باشد؟

در ابتدا باید بدانیم که آبنما ویلا چیست و دقیقا کاربردِ آن در فضاسازی و ایجاد یک نمای دلنشین در یک ویلا چیست؟ آیا اگر یک ویلا فاقد آبنما باشد، ایرادی دارد یا خیر؟

آبنما ویلا در تعریف کلی، یکی از سازه های مربوط به معماری قلمداد می شود و قرن ها پیش از من و شما در ساختِ یک ساختمان از آن استفاده می شده است. اگر نگاهی به معماری های دوران باستان تا به امروز بیندازید، خواهید دید که صدای شُرشُر آب و ایجاد نمایی فرح بخش و روح افزا داخل یا خارج از یک ساختمان، جزء ِجدانشدنی ِآن به حساب می آمده است. اگرچه امروزه در ساختمان های مسکونی دیگر از آبنما استفاده نمی شود اما در اغلب ویلاها از آبنما به تعداد زیادی استفاده می شود. امروزه در باغ های کشور های اروپایی نیز شاهد وجود آبنما ویلا هستیم. در این گروه از باغ ها، اغلبِ آبنماها تلاش می کنند آب را به یک حوضچه هدایت کنند و گاهی نیز برای تامین آب محوطه‌ی باغ – یعنی درختان و گیاهان – از آبنماها استفاده می شود. پس در اغلب موارد تنها هدف ِمعماران از به کار بردن ِ آبنما ویلا فقط و فقط زیباتر کردن ِآن نیست بلکه هدف این است که آبنما به آبیاری ِ درختان نیز کمک کند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید در بسیاری از شهر ها شاهد استفاده از آبنما برای تولید آب شرب یک منطقه نیز هستیم. اما امروزه، شیوه های دیگری جایگزین آن شده اند. آبنما ویلاها در دنیای امروز از متریال های مختلفی تولید می شوند و جنس آنها با یکدیگر – بسته به کاربری‌شان، یا هدفی که از آنها استفاده می شود – فرق دارد.

چند نوع آبنما ویلا داریم؟

آبنما ویلا به دو گروه ِاصلی تقسیم بندی می شود. گروه اول آن دسته از آبنما هایی هستند که داخل ویلا به کار بُرده می شوند. مثلا آبنماهایی که وسط یک سالن پذیرایی به کار برده می شوند یا آن گروه از آبنماهایی که در گوشه‌ای از ویلا به صورت مجزا از ساختمان قرار دارند و اغلب بسیار ظریف و کوچک هستند. بسیاری از افراد ترجیح می دهند تا این گروه از آبنماهای کوچک را به صورت جداگانه خریداری کنند زیرا در طراحی ِویلا لحاظ نشده اند و بیشتر جنبه‌ی تزئیناتی دارند. البته بیشتر در مورد این گروه از آبنماهای ویلا در ادامه صحبت خواهیم گرد.

گروه دوم آبنما ویلا مربوط به آبنماهایی می شود که در محوطه‌ی ویلا و معمولا در حیاط یک ویلا قرار می گیرند. این آبنماها بسته به بزرگ بودن یا کوچک بودن ِفضای خارجی (از ساختمان اصلی) ویلا تعیین می شوند و انواع مختلفی دارند (که به آنها نیز خواهیم پرداخت).

نگاهی به کلیه‌ی آبنماهای داخلی در یک ویلا

در ابتدا بهتر است در مورد آبنماهایی صحبت کنیم که اغلب داخل ویلا به کار برده می شوند، که البته تعدادشان زیاد هم نیست. باید توجه داشت که غالبا ترجیح اکثر معماران بر این است که یک آبنما ویلا، خارج از آن و در محوطه یا حیاط ویلا به کار برده شود، اما نمی توان از زیبایی ها و جذابیت آبنماهایی که در داخل ساختمان یا داخل بنا استفاده می شود، غافل شد. بنابراین اگر قصد خرید ویلا دارید و به این موضوع اهمیت می دهید، حتما در مورد آبنمای داخلی آن ویلا تحقیق کنید و در صورتی که آن ویلا دارای آبنما نبود، می توانید شخصا برای ایجاد ِآن با یک متخصص مشورت کنید.

آبنما ویلا از نوع دیواری

معروف ترین آبنما ویلا در این گروه، آبنما دیواری است. این گروه از آبنما ها سالهاست که محبوبیت ِویژه ای بین مردم دارند و اغلب شبیه یک مستطیل هستند و در بخش ِمشخصی از ویلا از آنها استفاده می شود. مثلا نزدیک راه پله، نزدیک در ورودی و … اما کمتر پیش می آید که در فضای پذیرایی یا نشیمن از آنها استفاده شوید. این گروه از آبنما ویلاها دارای یک صفحه بالا و یک صفحه پایین دارند که اغلب فلزی هستند. وظیفه‌ی آنها این است که آب را در یک چرخه نگه دارند. معمولاً صفحه‌ی پایینی این آبنما کمک می کند پمپ آب برای ایجاد این چرخه در جای درستی قرار بگیرد. پمپ آب را روی سطح این آبنما پخش می کند و باعث ایجاد نمایی زیبا و دیدنی به همراه صدایی آرامش بخش می شود. اغلب این آبنما ها دارای سطح آینه کاری یا مرمر و سنگ هستند و به علاقه مندان ایجاد فضایی دل انگیز در یک ویلا کمک می کنند تا گزینه های بیشتری برای انتخاب داشته باشند. بنابراین کلیه سلیقه ها را – تا جایِ ممکن – پوشش می دهند.آبنما ویلا از نوع رومیزی

آبنمای ویلا از نوع زمینی

این نوع آبنما ویلا همانطور که از نامش هم مشخص است روی زمین قرار می گیرد. یعنی حتی در طراحی داخلی ویلا، مکان قرار گیری یا بودن/ نبودنِ آن به طور مشخص و مُعین تعیین نمی شود و می توان بعد از ساختن کل ویلا از آن به عنوان یک شئ زینتی داخل ویلا استفاده کرد. بسیاری از افراد نه تنها داخل یک ویلا، بلکه در محیط خانه از آن استفاده می کنند. مثلا آن را در بین گل ها و گیاهان داخل پاسیو قرار می دهند. برخی دیگر ترجیح می دهند آن را در مکانی مناسب نزدیک در ورودی بگذارند و بنابراین بر اساس سلیقه های مختلف، میتوان این نوع آبنما ویلا را در هر مکانی استفاده کرد. جالبترین بخش ماجرا آنجا است که شما می توانید این نوع آبنما  را هر جا که علاقه دارید، استفاده کنید زیرا نسبتا کوچک بوده و فضای چندانی را هم اشغال نمی کند. علاوه بر موارد گفته شده، این نوع آبنما ویلا دارای قابلیت نصب آسان می باشد.

آبنما ویلا از نوع رومیزی

گروهی دیگر از آبنماهایی که حتی محبوب تر از آبنما ویلا از نوع زمینی هستند، آبنماهای رومیزی می باشند. این گروه فضای بسیار کمتری اشغال می کنند بنابراین می توان آنها را روی یک میز قرار داد و از زیبایی‌ای که فراهم می کنند، بهره بُرد. انواع و اقسام ِمختلف این آبنماها در بازار وجود دارند و بسیاری از صاحبان ویلا از آن برای زیباتر کردن فضای داخلی ویلای خود استفاده می کنند. در صورتی که ویلای خریداری شده توسط شما نیز دارای هیچ نوع آبنما داخلی نباشد، می توانید با خریدن یکی از آبنماهای رومیزی به زیبایی و جذابیت ِآن بیفزایید.

آبنما ویلا از نوع پیش ساخته: برخی از آبنماهایی که در فضای داخلیِ یک ویلا استفاده می شوند به طور مجزا و مشخص جزئی از طراحی ِداخلیِ کل ویلا در نظر گرفته شده اند و نمی توان مانند آبنماهای رومیزی یا زمینی آن را به صورت جداگانه تهیه کرده و در فضای داخلی ویلا از آن استفاده کرد.

آبنما ویلا در سرویس بهداشتی، ورودی و در نشیمن

هر فضایی از یک ویلا، می تواند جایگاه ِیک آبنمای خاص باشد که به طور ویژه برای آن طراحی شده است. مثلا برخی از ویلاها دارای یک آبنما در سرویس بهداشتی هستند. ظاهر این آبنماها ممکن است با هم متفاوت باشد، اما معماری آن به طوری است فقط و فقط برای سرویس های بهداشتی کاربرد دارند. به همین ترتیب، طراحی آبنما ویلا برای فضای نشیمن و برای ورودی ویلا (در ساختمان) می تواند با آبنماهای معمولی متفاوت باشد. آبنما هایی که در فضای نشیمن طراحی و استفاده می شوند اغلب احساس صمیمیت و گرما به آن می بخشند و به همین دلیل است که اغلب علاقه مندان به خرید ویلا ترجیح می دهند ویلاهای دارای آبنما در فضای نشیمن خریداری کنند. این در حالی است که برای بسیاری از فضاها مانند نشیمن یا ورودی، نمی توان آبنمای خاصی طراحی کرد یا اختصاص داد. به این خاطر که گاهی آبنما ویلا در این مکان ها می تواند در رفت و آمد خلل ایجاد کند یا ظاهر آن را دچار تغییرات منفی کند. به همین دلیل است که اغلب برای اختصاص آبنما ویلا برای یک فضای خاص باید از یک متخصص کمک گرفت.آبنما ویلا در خارج از بنا و ساختمان

آبنما ویلا در خارج از بنا و ساختمان

آبنما ویلا از نوع خارج از ساختمان یعنی همان گروه از آبنماهایی که در حیاط یا محوطه ویلا استفاده می شوند. این گروه از آبنماها هم انواع مختلفی دارند که شامل موارد زیر هستند:

آبنما ویلا از نوع صخره

اغلب ویلاهای دارای آبنما صخره‌ای هستند. در واقع نامگذاری این گروه از آبنماهای مربوط به ویلا به این خاطر است که طراحی ظاهری‌شان به شکل صخره و سنگ هایی است که بافت طبیعی دارند و تقریبا بسیار سنگین و عریض هستند. عملکرد این نوع از آبنما ویلا چندان پیچیده نیست. آب از روی سنگ ها حرکت می کند و صدایی دلنشین به وجود می آورد. اغلب ویلاهایی که دارای درخت و گیاهان بسیار زیاد هستند دارای این نوع آبنما می باشند؛ زیرا به نوعی تداعی کننده‌ی فضای باغ ها و جنگل های طبیعی است.

آبنما ویلا از نوع سفالی

عنوان جالب ترین و محبوب ترین آبنما ویلا را آبنماهای سفالی در اختیار دارند. اغلب از این مدل آبنما ویلا برای دیزاین محوطه خارجی ویلا و حیاط استفاده می شود و بکارگیری ِآن از نظر اندازه و تعداد می تواند نامحدود باشد. در واقع در اغلب ِنمونه های مربوط به این نوع آبنما ویلا از کوزه های تو در تو و سوار بر یکدیگر استفاده شده است. جالب است بدانید که در ورودی برخی از رستوران های سنتی که سرپوشیده نیستند نیز از این نوع آب نما استفاده می شود. بنابراین اگر ظاهر ویلا دارای طراحی سنتی ایرانی باشد، شاهد این نوع آبنما خواهید بود – البته این موضوع یک قانون کلی نیست.

آبنما ویلا از نوع مجسمه

محبوبیتِ بعدی ِآبنما ویلا در دستان آبنماهای مجسمه‌ای است. در این نوع از آبنما ها اغلب آب از دهان یا بخشی از یک مجسمه داخل یک دیوار یا از داخل یک سردیس و یا تندیس بزرگ خارج می شود و به آن جذابیت ویژه ای می دهد. جنس این نوع آبنما ویلا از سنگ است و اغلب ِکاراکتر های آن انسان، حیوانات، فرشتگان و سایر نماد های معروف هستند.

سخن نهایی

استفاده از آبنما ویلا در داخل یا خارج از ساختمان یک ویلا نه چندان ضروری و نه چندان منسوخ شده است. هر طراح و معمار می تواند به کمک آبنما ویلا، ظاهری جذاب به آن هدیه کند. در صورتی که خرید ویلای دارای آبنما برای شما مهم است، پیشنهاد می کنیم سری به لیست ویلاهای موجود در سایت ویلارو بیندازید تا از بین بهترین و برترین ویلاهای کردان، چهارباغ، تهراندشت و … یکی را برگزینید.

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

چت آنلاین
ارسال از طریق Whatsapp