طراحی نما ویلا – ویلارو

وقتی برای خرید ویلا اقدام می کنید، اولین موضوعی که ممکن است ذهنتان را درگیر کند این است که آیا طراحیِ نما ویلا مقابل سلیقه من هست یا خیر؟ چرا این سوال به وجود می آید؟ به این خاطر که طراحی نما ویلا یک یا دو شکل مشخص و از پیش تعیین شده و یک ساختار ِخاص ندارد. معماریِ نمای ویلا تنوع چشمگیری دارد و این موضوع بر روی انتخابِ یک خریدار تاثیر بسزایی می گذارد. برای اینکه بدانید همه‌ی ویلاهای متناسب با بودجه خود را بررسی کرده اید و پس از این بررسی آنچه که مطابق سلیقه تان بوده را انتخاب کرده اید، لازم است تا اطلاعاتی در مورد طراحی نمای ویلا داشته باشید. در نتیجه می توانید یک لیست تهیه کنید که تشکیل شده از بهترین نماهای ویلا – از نظر شما – هستند. انتخاب و خرید ویلا از میانِ آنها بهتر و آسان تر صورت خواهد گرفت و در نهایت ویلای رویایی تان را – که همیشه در انتظار خرید ِآن بودید – بالاخره خریداری خواهید کرد.

لازم به ذکر است که اکثر ویلاهای موجود در کردان، چهارباغ، تهراندشت و .. کاملا رویایی هستند؛ به این معنا که مطابق معیار ها و اصول استاندارد اروپایی ساخته شده اند. بنابراین اگر قصد خرید ویلا کردان، خرید ویلا تهراندشت، چهارباغ، سهیلیه و .. را داشتید، کافی است که با کارشناسان ِویلارو تماس حاصل نمایید.

چرا طراحی نما ویلا مهم است؟

چرا طراحی نما ویلا مهم است؟

نمای ویلا در واقع پوسته‌ی آن است، یعنی هر آنچه که مخاطب آن را می بیند و به نوعی نشان دهنده‌ی ویژگی ها و اصالت ویلا – در نگاه اول – است. همچنین جزء یکی از بخش های غیر قابل ِ جدا شدن از ویلا است. مثلا یک ویلا را با امکانات لوکس را تصور کنید. حالا تصور کنید که نما ندارد! یعنی برای طراحی نما ویلا هیچ وقت و ابتکار ِعملی صرف نشده است! تعجب برانگیز نیست؟ طراحی نما ویلا به نوعی نشان دهنده‌ی آپشن های آن – درست وقتی بیننده آن‌را نگاه می کند – است. بنابراین باید به این جزء ِجدانشدنیِ ویلا، از جنبه‌ی دیگری نگاه کنید. نمای ویلا باعث می شود تا از پتانسیل های موجود در ویلا استفاده‌ی بهتری شود، آنها را Bold کند و به بهترین شکل ِممکن از امکانات ظاهری استفاده شود.

برای طراحی نما ویلا یک متخصص باید ابتکار عمل را به دست بگیرد. تنها در این شرایط است که می توان خروجیِ کار را یک خروجی زیبا و ارزشمند دانست. بنابراین متخصصان می توانند از شرایط ِموجود بهترین استفاده را داشته باشند. آنها می توانند نمای یک ویلا را طوری طراحی کنند که در نگاه اول، بیننده را جذب خود کند و کاری کند که حداقل چند ثانیه به ساختما ویلا نگاه کند و از آن چشم برندارد. اما در این میان، گونه ها و طراحی نما ویلا به متخصصان کمک می کند تا ویلاهایی با نماهای متفاوت بسازند. در ادامه کلیه‌ی این نماها را با یکدیگر بررسی می کنیم.

طراحی نما ویلا به صورت امروزی و مدرن

امروزه طراحی نما ویلا مدرن بیشتر از هر نوع نمای دیگری محبوبیت دارد. در اصل مردم ترجیح می دهند که ویلاهایی با طراحی نمای مدرن بخرند. اما این مسئله به خریداران خلاصه نمی شود و ترجیح ِسازندگان یا مالکانی که در حال ساخت ویلا هستند نیز این است که از این نما در ویلا خود استفاده کنند. مهم ترین دلیل این حجم از استقبال را می توان فراگیر شدن و یا Trend شدنِ آن دانست. در طراحی نما ویلاهای مدرن اغلب شما سادگی و استفاده از رنگ های خنثی یا آرامش بخش را ملاحظه خواهید کرد. این سادگی باعث می شود تا بسیاری از مردم آن را بیشتر دوست داشته باشند – اگرچه در نگاه اول ممکن است طراحی نما این نوع ویلا ها چندان هم ساده به نظر نیاید، اما به دلیل هارمونی در استفاده از رنگ و مصالح، شما نه پیچیدگیِ خاصی مشاهده خواهید کرد و نه یکدستی و سادگی ِزیاد را!

طراحی نما ویلا از نوع مدرن دارای دو نوع دوبلکس و تریبلکس است. در این نوع طراحی ها نور خورشیدِ بیشتری وارد فضای داخلی ساختمان می شود و این نوع ساختمان ها دارای پنجره های بسیار بزرگ هستند تا در طول روز، فضایی آرام و لطیف داخل ویلا برقرار شود. لازم به ذکر است که یکی از مهم ترین عناصر در طراحی نما ویلا از نوع ِمدرن، نورپردازی ِآن است. زیرا جلوه‌ی دیگری به آن می بخشد.

طراحی نما ویلا از نوع کلاسیک

طراحی نما ویلا از نوع کلاسیک

نوع ِطراحی نما از نوع کلاسیک هیچوقت از مُد نمی افتد. در واقع این گروه از نما ها مانند طرح هایی هستند که همیشه طرفداران ِخاص خود را دارند، ممکن است در بازه های زمانی خاصی تعداد این طرفداران فروکش کند یا زیاد شود، اما همیشه هستند و منسوخ نمی شوند. این نوع از طراحی نما ویلا همانطور که از نامش مشخص است ارائه دهنده یا القا کننده‌ی ظاهری لوکس و تجملاتی – به مخاطب یا بیننده – است. داخل این نوع طراحی اغلب از سنگ مرمر یا گرانیت استفاده می شود. اگر بخواهیم یک مقایسه بین این نوع ‌ طراحی نما ویلا با طراحی نما از نوع مدرن داشته باشیم باید بگوییم که نوعِ مدرن به دلیل متریال های کمتر و حتی ارزان تر، کم هزینه تر خواهد بود و این در حالی است که طراحی نما ویلا از نوع کلاسیک – به دلیل استفاده از متریال گران قیمت – بسیار هزینه بر تر می باشد.

اگر قصد خرید ویلا در کردان یا مناطق مجاور ِ آن را داشته باشید، و به سراغ ویلاهای شهرکی بروید، غالبا نباید از دیدن ویلاهایی با نمای کلاسیک تعجب کنید. زیرا در شهرک های ویلایی اغلب از طراحی نما ویلا از نوع کلاسیک استفاده می شود. همچنین محبوبیت ِاین نوع از طراحی نما در ویلا برای آن دسته از سازندگانی که به فکر ِساخت ویلای 2 طبقه هستند، بسیار زبانزد می باشد. در طراحی نمای کلاسیک ِیک ویلا معمولا شما شاهد ستون های بلند و سقف ها بلند هستید که در نوعِ خود زیبایی و جذابیت های منحصر بفرد دارند. این میزان ارتفاع باعث استفاده از پنجره های طویل می شود و وقتی از بیرون به ویلا نگاه کنید، صرفا سنگ های به کار رفته در نما را مشاهده نمی کنید و با پنجره های بزرگ و جذابی روبرو خواهید شد که خود دارای طراحی منحصر به فرد هستند.

طراحی نما ویلا از نوع مینیمال

مینیمال در لغت به معنای حداقل، کمترین میزان ممکن، کم و اندک است و در طراحی ِ ظاهر یک ویلا به حداقل استفاده از جزئیات مربوط می شود. بنابراین در طراحی این نوع نما از مصالح کمتری استفاده می شود و نیازی به خرج کردن پیچیدگی نیست. اگر به تصویر چند طراحی نما ویلا از نوع مینیمال در گوگل نگاهی بیندازید متوجه تفاوت ِ واضح و مشخص ِآن با سایر نماهای مخصوص ویلاها خواهید شد.

اگر یک سازنده ویلا قصد داشته باشد تا از نما ویلا از نوع مینیمال استفاده کند باید توجه داشته باشد که زرق و برق در آن بی معنا هستند و اگر سعی شود تا جزئیات – حتی به میزان کم – در طراحی نما به کار گرفته شود، دیگر مینیمال نخواهد بود و باید آن را در دسته‌ی دیگری قرار داد. اگر به فکر طراحی نما ویلا خود هستید، و قصد ندارید بودجه‌ی بسیاری را برای آن صرف کنید پیشنهاد می شود تا از این نوع طراحی استفاده کنید زیرا سادگی و کمترین میزان استفاده از مصالح در آن حرف ِاول را می زند. خطوط و رنگ ها در این نوع طراحی در ساده ترین شکل ِخود هستند. اغلب رنگ هایی که در این نوع نما به کار گرفته می شود، مشکی، سفید، طوسی یا بسیاری از رنگ های خنثی است. دلیل عدم استفاده از رنگ های بسیار گرم یا بسیار سرد این است که سعی بر آن است تا از زرق و برق و جلب توجه، دوری شود.

در ایران، استفاده از نمای مینیمال در طراحی نما ویلا کمتر اتفاق می افتد و دلیل ِآن را می توان عدم فرهنگ سازی برای استفاده از آن عنوان کرد. اما در عین حال که این نوع نما برای ویلا بسیار شبیه نمای مدرن است، امید می رود که کم کم لابلای نماهای دیگر در ایران برای ویلاها، شاهد ِآن باشیم.

طراحی نما ویلا از نوع رومی

طراحی نما ویلا از نوع رومی

یکی از انواع نماهای سلطنتی به جز سبک کلاسیک، نمای رومی است که در ایران با ترکیب کردن نمای ایرانی و رومی به دست آمده است. این نما ها اغلب در شهرک ها یا فضاهایی که کلیه ویلاها دارای ساختار و ترکیب مشترکِ لوکس هستند، استفاده می شوند. متریالی که در ایجاد چنین نمایی دست دارند، بسیار گران هستند. بنابراین نمای رومی و کلاسیک جزء  گران ترین طراحی نما ویلا به حساب می آیند. نما رومی نیز در بین ایرانیان – و چه بسا در کل دنیا – بسیار محبوب است و جزء طراحی های غیر قابل منسوخ شدن به حساب می آید. اگر طراحی و فضاسازی محوطه ویلا چندان تعریفی نداشته باشد می توان از نمای رومی برای آن ویلا استفاده کرد و جانِ تازه ای به آن بخشید. طبیعتاً برای خرید ویلاهایی که دارای نمای رومی هستند باید هزینه بیشتری بپردازید. اگر ویلایی دوبلکس یا تریبلکس باشد، این نوع طراحی نما برای آن بسیار مناسب خواهد بود و می توان یک فضای چشمگیر برای آن ویلا خلق کرد که در نگاه نخست، بیننده را به خود جلب می کند. هیچ نگرانی‌ای از بابت تهیه متریال مربوط به طراحی ِنمای رومی وجود ندارد. اما کسی که این طراحی را انجام می دهد باید بسیار خبره باشد. زیرا اجرای آن بسیار پیچیده و زمانبر است و اگر خطا یا اشتباهی وجود داشته باشد، کل ظاهر ویلا زیر سوال خواهد رفت.

چه متریال هایی در طراحی نما ویلا استفاده می شود؟

برای ساخت و طراحی نما ویلا، این متریال ها هستند که در زیبایی و تغییرات ِ ظاهری ِآنها نقش دارند. همچنین به هر میزانی که از متریال با کیفیت در طراحی نما ویلا استفاده شود، عمر استفاده از آن بالاتر خواهد بود. طبیعتا وقتی سازندگان ویلا به بهانه کاهش هزینه های طراحی نما ویلا قید استفاده از متریال های با کیفیت را می زنند، در حال خیانت به کلیه‌ی هزینه هایی هستند که برای ساخت ِآن ویلا کرده اند؛ و خریدار! اما مهم ترین و شناخته شده ترین متریال ها برای ساخت نمای ویلا چه هستند؟

  • آجر: یکی از ابتدایی ترین و شناخته شده ترین متریال ها، آجر می باشد. اگر از آجر برای ایجاد نما در یک ویلا استفاده شود در واقع از سیستم نمای خشک استفاده شده است.
  • سنگ: استفاده از سنگ نیز به اندازه‌ی آجر در ایجاد و طراحی نما ویلا از گذشته تا به امروز رواج داشته است. مقاومت بالای سنگ نسبت به شرایط متغیر آب و هوایی و چسبندگی خوب موجب شده است تا به یکی از مهم ترین متریال ها برای ایجاد نما ویلا تبدیل شود.

سیمان: باعث افزایش عمر ساختمان می شود و اغلب در طراحی نما ویلاهای مینیمال کاربرد دارد. یکی از جمله مزایای استفاده از این متریال ِارزشمند، مقرون به صرفه بودن آن از نظر اقتصادی است. همچنین سیمان تا مدت ها روی نمای ساختمان می چسبد و به راحتی از آن جدا نمی شود. رنگ ثابتی دارد و در مقابل نور آفتاب بسیار مقاوم عمل می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

چت آنلاین
ارسال از طریق Whatsapp