کردان (هر آنچه درباره کردان لازم است بدانید!) – ویلارو

کردان همیشه به دو چیز شناخته میشود؛ خرید ویلا کردان و گذراندن تعطیلات در ویلا کردان. این دو مورد بر روی یکدیگر بسیار تاثیر گذار هستند؛ به این معنا که اغلب مردم تهران و کرج به خاطر آب و هوای خوب و مناسب ِاین روستا، اقدام به خریدنِ ویلا می کنند تا اوقات فراغت خود را در آن سپری کنند. بسیاری از عوامل دست به دست هم داده اند تا کردان به بهترین منطقه برای گذراندن اوقات فراغت، زندگی و اقامت طولانی مدت، سرمایه گذاری و غیره تبدیل شود:

  1. اولین ملاک برای توجه به این روستا، موقعیت جغرافیایی ِآن است؛ کردان نزدیک به تهران و کرج واقع شده است، اما بیشتر از تهران به کرج قرابت ویژه‌ای دارد.
  2. ساخت و خریدن ویلا در روستای کردان امروزه بیش از پیش محبوبیت چشمگیر پیدا کرده است.
  3. کردان به جز آب و هوای خوب و ویلاهای زیبا همچنین دارای طبیعتی بکر و باغ‌های بهشتی، رودخانه پر آب، دسترسی بسیار آسان، انواع و اقسام جاذبه های دیدنی، دهکده‌های تفریحی و توریستی، آرام، امن و محبوب اکثر تهرانی هایی است که در فصل های گرم سال مانند شروع بهار و میانه تابستان، به این جا سفر می کنند.

با توجه به اینکه در سال های اخیر سفر و نقل مکان به روستای کردان بیش از پیش افزایش یافته است، در این مطلب به بررسی آنچه که باید در مورد کردان بدانیم، خواهیم پرداخت تا در صورتی که قصد خرید ویلا در این منطقه ی دیدنی و خوش آب و هوا را دارید، بتوانید تصمیم منطقی و حساب شده ای بگیرید. پس با این پیش زمینه، بیایید بررسی کنیم که:

چرا زندگی، تفریح و گذراندن وقت در این روستا، از اقامت در شهری مدرن مانند تهران یا کرج و غیره، بیشتر هواخواه پیدا کرده است؟ آیا سرمایه گذاری در آن مناسب است؟ آیا آینده این روستا درخشان خواهد بود؟

کردان کجاست؛ چطور به کردان برویم؟ شرایط جوی و بومی آن چگونه است؟

کردان کجاست؛ چطور به کردان برویم؟ شرایط جوی و بومی آن چگونه است؟

این روستا بیست و پنج کیلومتر با کرج فاصله دارد، ولی از تهران حدود شصت کیلومتر، که بدان معنا است که شما باید زمان بیشتری صرف کنید تا از تهران به این روستا برسید. مسیر دسترسی به آن نیز آسان است؛ فقط کافی است تا به آزاد راه کرج و قزوین بروید و بعد از بیست کیلومتر به جاده‌ی این روستا خواهید رسید.  پس از آن باز هم ده کیلومتر رانندگی می ‌کنید که در نهایت این روستای زیبا را در مقابل چشمان خود خواهید دید.

مسیر ده کیلومتریِ انتهایی که شما را به کردان می‌رساند نیز بسیار زیباست و به اندازه‌ی سفر در جاده، تکراری و خسته کننده نیست. پس از لحظه خروج از جاده کردان تا رسیدن به روستای اصلی، مسیری جذاب انتظارتان را می کشد. در تصویر زیر موقعیت اصلی این روستا مشخص شده است. اگر به هر دلیلی در مورد موقعیت و لوکیشن آن دو به شک بودید می توانید از آن استفاده کنید.

در کردان با توجه به شرایط آب و هواییِ نسبتا پایدار آن می توان انواع و اقسام باغ‌ها را یافت که درخت‌های در هم تنیده‌ی گیلاس، گردو، هلو، توت، زردآلو، آلبالو و غیره دارند. تنوع گونه ‌های گیاهی و جاری بودن رودخانه‌ی این روستا در دل ِآن، به این شرایط جوی ِ مطبوع و دوست داشتنیِ ن دامن زده است.

این رودخانه از سوی شمال شرق شروع می شود و به سمت جنوب غرب در حرکت است؛ همیشه روان است و صدای ِآن سبب آرامش ساکنین می‌شود. بسیاری از کسانی که اقدام به خریدن ویلا و خانه در این منطقه می‌کنند، اغلب ویلاهایی را مد نظر دارند که دارای درختان میوه و انواع و اقسام گیاهان یا باغچه‌ای نسبتا بزرگ برای کاشت درخت و گیاه باشد. حاصلخیزی خاک در این روستای سرسبز بسیار زیاد و سرسبزی ِ آن دائمی و پایدار است.

نگاهی به کردان از جنبه صنعتی و تاریخی

نگاهی به کردان از جنبه صنعتی و تاریخی

بسیاری از اسناد و مدارکِ تاریخی گواه این مطلب هستند که کردان در قرن ششم یک پایگاه مهم سیاسی به حساب می آمده است. گفته می شود که در زمان جنگ تحمیلی نیز این منطقه حوزه ی امنی برای کسانی که در تهران سکونت داشته اند، به حساب می آمده؛ بسیاری از تهرانیان با خریدن ویلا و خانه در این روستا سکونت یافته و پس از آن زمان، پیکان ِتوجهات به سمت این منطقه جلب شده است. به طوری که احداث کارخانه های مختلف مانند کارخانجات ریسندگی و بافندگی، آلومینیوم سازی و غیره در آن رونق ویژه ای یافت و از نظر اقتصادی و صنعتی نیز پیشرفت کرد. بنابراین شروع زندگی و تمدن در آن به قرن ها پیش بر می گردد. همچنین می توان از منظر اقتصادی و توسعه ی رو به رشد در آینده نیز به آن امیدوار بود.

همچنین به دلیل قدمت بیش از هزار ساله‌ی این منطقه، شما می‌توانید آثار تاریخی و دیدنی بسیاری را در آن بیابید، که مربوط به یک دوره ی خاص تاریخی در ایران هستند. یکی از محبوب ترین جاذبه های تاریخی این روستا، آرامگاهی شاهزاده حسین – برج مقبره است که به دوره ی حکومت سلجوقیان در ایران باز می‌گردد. ظاهر این برج یا آرامگاه مورد توجه بسیاری از مردمی که به کردان سفر می کنند و البته مردم بومیِ ساکنِ آن است؛ به طوری که به آن حتی افتخار می کنند.

پل بانو  صحرا، گزینه ی بعدی است که نباید دیدنش را از دست بدهید؛ این پل را مرتبط با دوره ی صفویه می‌دانند که دو کیلومتر مانده به رسیدن به کردان، می توانید از آن دیدن کنید. این پل از آجر و سنگ ساخته شده است و همواره گروه زیادی از مردم قبل از ورود به این روستا به بازدید آن می روند که البته بخش زیادی از آن فرو ریخته است.

آنچه در کردان نباید از دست بدهید.

  • سایت پروازی

بعد از تماشای بنا های تاریخی، می توان به سراغ تفریحات ورزشی موجود در این روستا رفت؛ یکی از آنها سایت پروازی این منطقه است که از سال 96 فعالیت خود را آغاز کرده است. اگر به پرواز با پاراگلایدر فکر می کنید، کردان بهشت شما حساب می شود. بسیاری از افرادی که برای برگزاری دورهمی ها و سفر های کوتاه مدت خود به این منطقه می آیند همیشه سری به سایت پروازی این منطقه زده و از شناور بودن در آسمان آبی و خنک آن لذت می‌برند؛ البته اگر شرایط جوی بارانی و با رعد برق همراه نباشد.

  • دهکده تفریحی

اگر به ورزش و تفریحات ورزشی علاقه دارید، می توانید سری به دهکده تفریحی آن بزنید که به طور رسمی به نام مجتمع ایثار نام گذاری شده است؛ در این مجموعه که در نوع خود و در بین سایر روستا ها کاملترین فضای تفریحی – ورزشی به حساب می آید، شما می توانید کلیه مسابقات ورزشی و تفریحات را تجربه کنید.

در اصل، پاراگلایدر تنها تفریحی نیست که مردم ترجیح می دهند آن را در این روستا امتحان کنند. این سایت پروازی سایر سرویس های تفریحی را به مردم ِمشتاق ارائه می دهد. صخره نوردی و کوهنوردی یکی دیگر از تفریحاتی است که باید در کردان دست کم یک بار امتحانش کنید. به علاوه سایر امکانات برای مشتاقان ِفوتبال زمین فوتبال اختصاصی، و برای والیبال دوستان زمین والیبال، استخر جهت انجام ورزش های آبی و غیره برای تجربه ای بی نظیر از اقامت در این روستا، وجود دارد.

  • سوارکاری در کردان

مشهور ترین تفریحی که در این روستا شناخته شده و توسط همه‌ی بازدید کنندگان تجربه می شود، سوارکاری است. در این منطقه باشگاه های سوارکاری متعدد – در حدود بیش از پنجاه باشگاه، قرار دارد. شما می توانید انواع و اقسام اسب های اصیل را در این باشگاه بیابید.

آیا می توان در کردان کمپ کرد؟

آیا می توان در کردان کمپ کرد؟

کمپ کردن در این روستا، اگرچه چندان روتین و عادی نیست و اکثریت مردم ترجیح می دهند در ویلا اقامت خود را بگذرانند، اما امکان آن وجود دارد که چند روزی را هم داخل ِاین روستا با کمپ کردن بگذرانید. کل این منطقه زیبایی و جذابیت ِمنحصر بفردی دارد و از این رو نمی توان توصیه کرد که برای کمپ کردن، دقیقا منطقه‌ی خاصی از آن را انتخاب کنید. یا فقط در یک مسیر ِمشخص پیاده روی لابلای درخت ها و گیاهان در هم تنیده را امتحان کنید؛ البته اکثر مردم ترجیح می دهند که نزدیک رودخانه‌ی این روستا کمپ کردن را امتحان کنند.

کل روستای کردان برای تجربه کمپ کردن عالی و منحصر بفرد است. در صورتی که منطقه ای که انتخاب می کنید، ملک شخصی نبوده و تجربه ی خوبی راجع به کمپ و شرایط ِآن دارید، توصیه می کنیم که یکی دو روز نیز تفریح در این روستا را به شیوه کمپ تجربه کنید. در نهایت، پیش بینی می شود که این سبک تفریح هم در این روستا رواج خوبی یابد. همچنین برای کسانی که به فکر کمپ کردن در روستایی در نزدیک تهران هستند، این منطقه بسیار مناسب تر از سایر شهر ها مانند استان های شمالی کشور است.

البته بسیاری از مردم نیز ترجیح می دهند که در کنار خریدن یک ویلا در این منطقه، پیاده روی و گشت زنی داخل ِروستا را به طور کامل تجربه کنند. اصلاً چرا که نه؟ در صورتی که اقدام به تهیه ویلا در این روستای زیبا کرده اید، می توانید وسایل و تدارکات لازم را تهیه کنید و برای پیاده روی های چند ساعته و طولانی در دل درختان و پوشش گیاهی سرسبز این منطقه، در دل ِزمین های این روستا سفر کنید. وسعت قابل توجه این روستا باعث شده است تا مردم هرگز از جستجو و چرخیدن داخل طبیعت بکر ِآن خسته نشوند.

آیا کردان برای اقامت دائم مناسب است؟

برای آن دسته از کسانی که فقط و فقط دغدغه ی تفریح در این روستا را ندارند، کردان می تواند گزینه ی مناسبی برای زندگی دائم و نقل مکان از تهران یا کرج به اینجا باشد. اما به چه خاطر؟ اول اینکه رشد روز افزون سرمایه گذاری با خریدن ویلاهای متنوع با معماری‌های گوناگون را در این منطقه شاهد هستیم.

دوم اینکه، در نزدیکی ِاین روستا و شهر‌های صنعتی مجاور آن، کارخانه‌ها و صنایع مختلف قرار گرفته‌اند ؛ نظیر دامداری صنعتی، داروسازی، کارتن سازی و غیره. دسترسی به این شهر ها با ماشین شخصی، بسیار آسان و راحت است. بسیاری از افراد با اشتغال در این کارخانه‌ها و صنایع، و سپس خریدن ویلا در این روستا، قید زندگیِ شهری پر از دود و آلودگی و ترافیک را زده و اقامت ِبلند مدت مطلوب را در این روستا انتخاب می‌کنند. رفت و آمد آسان، سرسبزی منطقه، دوری از هر نوع آلودگی صوتی و آلودگی هوا، امکانات مطلوب ( برابر با آنچه در شهر‌های بزرگ یافت می‌شود) باعث شده است تا این منطقه برای اقامت دائم و تفریح دلپذیر بسیار مناسب باشد. همچنین رفت و آمد دائم به تهران یا کرج یا قزوین از این روستا، بسیار راحت و سریع انجام می‌گیرد.

پس آیا در کردان ویلا بخریم یا خیر؟ هر آنچه لازم بود در مورد این روستا بدانید، به طور جامع در این مقاله بیان شد؛ از تفریحات و مکان های دیدنی، آب و هوا و سرسبزی ِآن، شرایط زندگی، رشد روز افزون خرید و توجه به ویلاهای این منطقه، توسعه رو به رشد اقتصادی و امکان سرمایه‌گذاری ِامن در آن.

با توجه به موقعیت جغرافیایی و شرایط ِمطلوب زندگی، کاملا بعید به نظر می‌رسد که کسی برای سرمایه گذاری و یا دست کم یک‌بار بازدید از این روستا اقدام نکند. بنابراین اگر به دنبال روستایی همه چیز تمام هستید، کردان بهترین انتخاب است.

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

چت آنلاین
ارسال از طریق Whatsapp