انواع معماری ویلا – ویلارو

قبل از خرید ویلا باید در مورد معماری ویلا تحقیق کرد. ویلا ها سبک های مختلفی دارند. ما در این مقاله به بررسی انواع سبک ویلا، انواع معماری ویلا ها، اصول طراحی ویلا و نمای ویلاها خواهیم پرداخت. پس با آن همراه باشید.

خرید ویلاهای تهراندشت، کردان، چهارباغ و … همگی محبوبیت ِویژه‌ ای در بین مردم پیدا کرده اند. دلیل ِاین محبوبیت را می توان به کارگیری معماری مدرن، سنتی، شهرکی، مدیترانه ای و … در آنها دانست. در اصل مردم اغلب تنوع را دوست دارند. مدرن بودن را دوست دارند. و اینکه در یک منطقه‌ی خاص اکثر ویلاها شبیه هم باشند، آنها را هیجان زده نمی کند.

برگ برنده ویلاهای این مناطق، معماری ویلا های آنها است. از این رو اگر قصد دارید ویلایی بخرید که شبیه هیچ یک از ویلاهای دوستان و آشنایان تان نیست و با آنها از زمین تا آسمان تفاوت دارد، توصیه می کنیم به سراغ ویلاهای کردان، تهراندشت، چهارباغ بیایید.

پیش از خرید ویلا کردان، تهراندشت، و غیره بهتر است معماری انواع ویلاهای این منطقه را با یکدیگر بررسی کنیم. با این کار، شما بهتر متوجه خواهید شد که کدام ویلا با چه نوع معماری می تواند برای شما مناسب باشد. یا اینکه کدام نوع ویلا مطابق سلیقه‌ی شماست.

خرید ویلا

ویلا چه تعریفی دارد؟

اگر بخواهیم در مورد معماری ویلا صحبت کنیم، باید ماهیت ویلاها را از عمق بررسی کنیم. ویلا چیست؟ «نمای چهار طرفه، و سقف شیب دار از یک سازه ویلا می سازد». این تعریف در فرهنگ عمومی ایرانیان پذیرفته شده است. وجود شیب در سقف یک ویلا نشان دهنده‌ی موقعیت جغرافیایی آن است.

به این معنا که اغلب در مناطقی که بارش  برف و باران زیاد است، سقف ها را شیب دار می سازند: مانند شمال ایران. البته در کردان و نواحی ِنزدیک به آن خبری از سقف شیب دار نیست. زیرا بارش باران در این منطقه متعادل است و آنقدر زیاد نیست که قرار باشد برای مواقع بارانی تدبیر خاصی اندیشیده شود.

خرید ویلا بخش مهمی از زندگی مردم امروزی را تشکیل داده است. به این معنا که آنها به جز داشتن خانه، به خرید ویلا نیز فکر می کنند. یا اینکه به آن اهمیت ویژه ای می دهند. زیرا ویلاها بستری شده اند تا از زندگی شهری با آلودگی فراوان دوری کرد. و بتوان آرامش و امنیت بیشتری را تجربه نمود.

انواع معماری ویلا چیست؟

معماری ویلا به سبک های مختلف آن وابسته است. تنوع، عنصری مهم در طراحی ظاهر ویلاها به شمار می آید. از این رو سالهای سال است که در دنیا، سبک های مختلفی به وجود می آیند. این سبک ها کمک می کنند ویلا های شاخص نسبت به ویلاهای عادی بولد تر و جذاب تر به نظر برسند.

سبک های معماری ویلا شامل موارد زیر می باشند:

  • ویلا مدرن
  • ویلا مدیترانه ای
  • ویلا سنتی
  • ویلا ییلاقی
  • ویلا شهرکی

معماری ویلا برای هرکدام از این گزینه ها تعریف خاصی دارد. همچنین برخی ویژگی های متمایز ِآنها نسبت به دیگری باعث شده است تا با سایر ویلاها تفاوت های اساسی داشته باشند.

معماری ویلا کلاسیک

معماری ویلا مدرن چیست؟

معماری ویلا مدرن به خلاصه کردن میزان تجملات در یک ویلا اشاره دارد. در اصل اگر از وجود تجمل در ویلای خود، یا محیطی که زندگی می کنید لذت می برید، می توانید این مدل ویلا را انتخاب کنید. زیرا برای شما مانند یک بهشت خواهد بود. معماری ویلا مدرن در طول سالهای متمادی دستخوش تغییر می شود. به این خاطر که، معنای مدرن بودن دائم عوض می شود. اگر در گذشته داشتن ویلا استخر دار و بزرگ معنای «مدرن» می داد، امروزه از این خبرها نیست.

زیرا عناصر دیگری در معماری ویلا وجود دارند که با تجمع کنار هم یک ویلای مدرن می سازند. در ویلاهای مدرن امروزی زرق و برق حرف اول را می زند. بنابراین تمرکز در این ویلاها بر روی وجود بهترین و برترین امکانات است. چه در ساخت نمای ویلا  و چه در به کارگیری وسایل و امکانات. در ساخت این گروه از ویلاها تلاش می شود تا به جای در، اغلب از شیشه ها استفاده شود. از این رو وقتی از داخل ساختمان ویلا به بیرون نگاه می کنید، مرزی مشاهده نمی کنید. به بیان دیگر ارتباط شما با ویلا به واسطه وجود درها و دیوار ها قطع نمی شود. زیرا کاملا شیشه ای است.

نور پردازی در معماری ویلاهای مدرن بسیار راحت است. زیرا در اغلب ساعات روز به دلیل وجود شیشه، این نور طبیعی است که وارد ویلا می شود و آن را روشن می کند. از سویی دیگر استفاده از با کیفیت ترین وسایل روشنایی باعث شده است تا نورپردازی این ویلا ها به آسانی انجام شود. استفاده از کفپوش ها با رنگ های مدرن، اغلب خنثی نیز بسیار چشمگیر است. استفاده از پارکت های مدرن و ضد آب و بهترین متریال ها کمک می کند تا اقامت در ویلاهایی این چنین، بسیار آسان و ساده باشد.

معماری ویلا مدیترانه ای چیست؟

با آمدن نام معماری ویلا به سبک مدیترانه ای، کاملا قابل حدس است که چه تصاویری می تواند در ذهن مخاطب پدیدار شود. نزدیک ترین و آشنا ترین تصویر را می توان به ویلایی نزدیک آب ربط داد. اشتباه هم نیست! اغلب ویلاهای مدیترانه ای لب آب ساخته شده اند. اما آن دسته از ویلاهایی که در مناطقی مانند کردان ساخته می شوند و دریا ندارند چه؟ آیا نباید در این مناطق ویلا به سبک معماری مدیترانه ای ساخت؟

چرا که نه؟ معماری ویلاهای مدیترانه بسیار خاص و شناخته شده است. به جز داشتن ویژگیِ لب دریا بودن، اغلب آنها سفید رنگ هستند. بنابراین اگر ویلایی با نمای سفید – یکدست – در منطقه ای مشاهده کردید، شک نکنید که سبک و معماری آن مدیترانه ای است. استفاده از گل و گیاه در نزدیکی ساختمان این گروه از ویلاها تاثیر چشمگیری دارد. البته نوع خاصی از گیاهان معمولا در اطراف ساختمان این نوع ویلاها استفاده می شود. با این حال، انتخاب نوع گیاهان و گل ها بستگی به معمار و طراح دارد. تنوع گونه های گیاهی نیز می تواند ظاهری جذاب را به این گروه از ویلاها ببخشد.

ایجاد تمایز میان این گروه از ویلاها، و آن هایی که به سبک معماری ویلاهای ییلاقی ساخته می شوند بسیار سخت است. با این حال اگر جزء طرفداران ویلاهای ییلاقی و مدیترانه ای باشید، نیاز به جستجوی زیادی ندارید. شما می توانید از حضور در ویلاهایی که به این سبک در کردان، تهراندشت و .. ساخته می شوند لذت ببرید.

معماری ویلا کلاسیک

معماری ویلا کلاسیک / سنتی

طرفداران ویلاهایی که سبک سنتی دارند، یکی و دو مورد نیست. معماری ویلاهای سنتی به خاطر نزدیکی آنها به ساختار های قدیمی بسیار خاص است. بنابراین اگر طرفدار خانه های قدیمی و نوستالژیک باشید از حضور در این ویلاها نیز لذت خواهید برد. این گروه از ویلاها نیز ویژگی های خاص خود را دارند. مثلا برای طراحی داخل آنها از  اشکال مختلف شومینه استفاده می شود. اغلب آنها بلااستفاده هستند اما بازهم وجودشان گرمی و امنیت بیشتری به ساکنان ویلا می دهد.

معماری ویلاهای سنتی با کمک گچبری های سنتی نیز رنگ و بوی دیگری پیدا می کند. در اغلب این ویلاها یا از گچبری های قدیمی استفاده می شود یا از سنگ های مرمر. با اینکه سنگ های مرمر تداعی کننده‌‌ی مدرن بودن و لاکچری بودن نیز به حساب می آیند. ولی اگر در مورد نمای ویلاها تحقیق کنید، متوجه نتایج جالبی خواهید شد. مثلا اینکه، در ساخت ویلاهای سنتی نیز از این سنگ ها به کرات استفاده می شده است.

یکی دیگر از ویژگی های معماری ویلاهای طرح سنتی این است که آنها رو به جنگل هستند. اغلب این ویلاها به خاطر این ویژگی بسیار طرفدار دارند. زیرا شما کمتر کسی را خواهید یافت که از نمای جنگل لذت نبرد. یا از حضور در آن احساس آرامش نکند. به همین خاطر ویلاهایی به سبک سنتی می توانند مامن بسیاری از افرادی باشند که از شلوغی های شهر فراری هستند. و ترجیح می دهند در مکانی امن و ساکت اوقات فراغت خود را سپری کنند.

معماری ویلاهای ییلاقی

در مورد معماری ویلاهای مدیترانه ای صحبت کردیم و اشاره کردیم که تشابه زیادی با ویلاهای ییلاقی دارند. اما همه‌ی آنها شبیه یکدیگر نیستند. گروهی از ویلاهای ییلاقی هستند که یک طبقه اند. نُقلی بوده و بیشتر شبیه خانه هایی هستند که در کشور آمریکا یافت می شوند. بنابراین اگر به ویلایی یک طبقه و شیک علاقه دارید، خرید این گروه از ویلاها کاملا عاقلانه خواهد بود. لازم به ذکر است که این گروه از ویلاها نیز در کردان، چهارباغ و تهراندشت نیز به راحتی یافت می شود. شما می توانید نمونه های آنها را در سایت ویلارو مشاهده کنید.

معماری ویلاهای که به سبک ییلاقی ساخته میشوند بسیار خاص هستند. زیرا باید تداعی کننده‌ی یک حالت روستایی و در عین حال امروزی باشند. بسیاری از سازندگان ویلاها با ترکیب کردن سبک سنتی و مدیترانه ای اقدام به ساخت ویلاهای ییلاقی می کنند. این گروه از ویلاها اصالت و زیباییِ خاص خود را دارند. بنابراین شما می توانید تلفیقی از سنت و مدرنیته را در این ویلاها کنار هم ببینید.

برای ساخت ویلاهای ییلاقی از سقف های کم شیب استفاده می شود. بنابراین رسیدن به آنها کار سختی نیست. به دلیل اینکه این گروه از ویلاها چند طبقه نیستند به راحتی با کمک نردبان می توان به سقف ِآنها رفت. همچنین بسیاری از مردم روی سقف این گروه از ویلاها اقدام به احداث روف گاردن می کنند. این کار باعث می شود تا در شب هایی که هوا خنک است بتوان روی پشت بام به راحتی استراحت کرد. یا به جای اینکه لزوما در ساختمان ویلا وقت گذراند، نمای جنگل و باغ را از روی پشت بام نگاه کرد.

معماری ویلاهای ییلاقی به صورتی است که می توان آنها را وسط یک باغ ساخت. به خاطر اینکه محاصره آنها توسط درختان و پوشش گیاهی، منظره ای جالب توجه را ایجاد خواهد کرد. این کار باعث می شود تا اگر چند ویلا از نوع معماری ییلاقی کنار هم ساخته می شوند، آرامش بیشتری به ساکنان خود هدیه دهند. زیرا اغلب آنها با ساختمان هایی دور از هم ساخته خواهند شد. اگر به یک فضای سنتی و مدرن می اندیشید، خرید ویلا از نوع ییلاقی بهترین گزینه است.

معماری شهرکی

ویلا با معماری شهرکی

تکلیف ویلاهای شهرکی، یا معماری ویلا از نوع شهرکی نیز مشخص است. این گروه از ویلاها طوری ساخته می شوند که نزدیکی کمتری با ویلاهای مجاور داشته باشند. در یک شهرک می توان بیشتر از بیست ویلا را جای داد. بنابراین باید از فضا به نحو احسن استفاده کرد. برخی از ویلاهای شهرکی دارای ویلاهای بسیار نزدیک به هم هستند. به همین خاطر اکثرا تراس ندارند. اما برخی دیگر به واسطه فضای سبز از هم جدا شده اند. بنابراین می توان برای آنها حیاط و بالکن بزرگ طراحی کرد. زیرا همسایه ها به هم اشراف ندارند.

اگر معماری ویلا شهرکی در ساخت یک ویلا به کار برده شود، معمولا در آنها از معیار های ویلاهای مدرن استفاده می شود. قیمت خرید این گروه از ویلاها نیز بسیار کم است. به همین دلیل اکثر مردم ترجیح می دهند تا ویلای شهرکی بخرند. اگر به خرید ویلا ارزان قیمت فکر می کنید، می توانید با ما در ویلارو تماس بگیرید. زیرا کمک می کنیم ویلای رویایی خود را با معماری اصیل و زیبا بیابید.

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

چت آنلاین
ارسال از طریق Whatsapp