انواع شومینه ویلا – ویلارو

انواع شومینه ویلا شامل چه مواردی است؟ خرید ویلا به صورت آگاهانه، لازمه توجه به جزئیاتی است که زیبایی آن را تحت تاثیر قرار می دهند. یکی از مهم ترین اجزای زیبا کننده‌ی یک ویلا، شومینه آن است. اما چرا شومینه مهم است؟ زیرا تاثیر بسزایی در طراحی داخلی یک ویلا دارد. در اصل شومینه القا کننده گرما و امنیت و صمیمیت در محیط یک ویلا است. بنابراین اهمیت دادن به آن به منزله‌ی اهمیت دادن به تک تک موارد گفته شده است.

کسانی که به فکر خرید ویلا کردان، تهراندشت، چهارباغ و سایر نواحی نزدیک به کرج هستند، در مورد شومینه و طراحی ِآن بسیار حساس هستند. شومینه بخش مهمی از فضای نشیمن و سالن ویلا را تشکیل می دهد. حتی داخل برخی از اتاق ها نیز می توانید انتظار وجود یک شومینه را داشته باشید. شومینه ها فارغ از اندازه، دارای شکل و ساختار گوناگون هستند.

برای اینکه در انتخاب ویلا با شومینه دلخواه بهتر عمل کنید، باید در مورد انواع شومینه ویلا تحقیق کنید. البته نیاز به جستجوی زیادی ندارید. تیم ویلارو تصمیم گرفته است تا کار شما را آسان تر کند. از آنجایی که ویلارو در ارائه به مشتریان خود همواره موفق و پویا عمل کرده است، در نتیجه در این مطلب نیز کمک می کند تا باری از دوش شما برای سنجیدن کلیه جوانب  قبل از خرید ویلا برداشته شود: این بار اما به واسطه انتخاب شومینه و توجه به طراحی داخلیِ یک ویلا.

شما می‌توانید اطلاعات لازم برای خرید یک باغ ویلای زیبا با شرایط مورد نظر خود را با همکاری مرکز مشاوره املاک ویلارو به دست آورید.

انواع شومینه ویلا

آیا وجود شومینه در ویلا ضروری است؟

انواع شومینه ویلاها بیشتر از اینکه وسیله ای برای گرمایش محیط باشند، ابزاری برای زیباسازی آن به شمار می آیند. بنابراین اگر ویلایی شومینه نداشته باشد، مشکلی از نظر اقامت در آن نخواهید داشت. فقط یکی از ابزار های فضاسازی و زیبا سازی در آن کم است. که این موضوع به خودیِ خود بد و یا نامناسب یا غیر قابل تحمل نیست.

اما اگر بخواهیم بسیار قانون مدار به این موضوع نگاه کنیم – پیش از بررسی انواع شومینه ویلا – باید بدانید که مقررات ملی ساختمان ها اعلام کرده است که:

شومینه تنها وسیله گرمایشی در یک ویلا یا یک واحد مسکونی نیست. و عملا وجود آن به عنوان یک وسیله گرمایشی پذیرفته نیست.

بنابراین ممکن است در یک ویلا شومینه باشد. و از  سایر وسایل گرمایشی نیز استفاده شده باشد. بنابراین اگر اولویت تان وجود شومینه در ویلا نیست، عملا به هیچ مشکلی برخورد نمی کنید. همچنین یک ویلا بدون شومینه ناقص و غیر قابل سکونت نخواهد بود. شومینه، تزئینی است.

انواع شومینه ویلا از نظر سبک

انواع شومینه ویلا از نظر سبک، به 4 دسته مختلف تقسیم بندی می شود:

1)     شومینه مینیمال ویلا: این نوع شومینه از  بین انواع شومینه ویلا همانطور که از نامش مشخص است طراحی ظاهری خاص و ویژه ای ندارد. قرار نیست با تزئینات بسیار زیاد آن را زیبا کنیم. زیرا زیبایی این نوع شومینه ها در سادگی آنها است. فرم این نوع شومینه ها از بین انواع شومینه ویلا ساده است. همچنین رنگ بندی متنوع و فراوانی ندارند. به همین جهت، می توان از آنها بیشتر در ویلاهایی استفاده کرد که سبک طراحی داخلی و نمای خارجی شان هم مینیمال است. در این صورت وجدت در طراحی ویلا به خوبی ملموس خواهد بود. بسیاری از شومینه هایی که به این سبک ساخته می شوند، فُرم مستطیلی دارند. بنابراین می توان به عنوان یک شومینه دکوراتیو از آنها استفاده کرد.

2)     شومینه های کلاسیک ویلا: این نوع شومینه در بین انواع شومینه ویلا به ساختار و سبک سنتی و قدیمی وابسته اند. یعنی هر نوع شومینه ای که از جنس چوب، سنگ، گچ ساخته می شود و تداعی کننده دوران نئوکلاسیک و کلاسیک می باشد.

3)     شومینه روستیک ویلا: روستیک یا ویلایی یک سبک خاص از شومینه است، درست مانند سبک روستایی که ویلاها را براساس آن می سازند. پس اگر به ویلایی وارد شدید که سبک روستایی داشت، بعید نیست که یک شومینه روستیک از بین انواع شومینه ویلا مشاهده کنید. این نوع شومینه ها از چوب یا سنگ ساخته می شوند. سطح آنها بیشتر حاوی مواد طبیعی است و کمترین میزان مواد فراوری شده از کارخانه ها در ساخت شان به کار برده می شود.

4)     شومینه مدرن ویلا: این نوع شومینه از بین انواع شومینه ویلا، همانطور که از نامش مشخص است طراحی مدرنی دارد. این طراحی کاملا خاص و ویژه بوده و اغلب طراحان ویلاهایی که از نظر طراحی داخلی به یک نقطه کانونی خیره کننده نیاز دارند می توانند به واسطه این نوع شومینه، به نتیجه دلخواه دست پیدا کنند. از این رو، افرادی که برای خرید ویلا اقدام می کنند نیز عاشق طراحی داخلی ویلا شده و برای خرید آن سریعا اقدام می کنند. (زیرا اغلب طراحی های مدرن بیشتر از هر نوع طراحی ِدیگری در دنیا امروز ما مورد تایید و تصدیق است).

شومینه های کلاسیک ویلا

انواع شومینه ویلا با توجه به جنس

جنس شومینه ها در تعیین نوع آنها بی تاثیر نیست. طبق استاندارد های موجود، انواع شومینه ویلا از نظر جنس را می توان به شومینه های سنگی، آجری، فلزی، چدنی تقسیم بندی کرد. هریک از این شومینه ها می توانند سبک های اشاره شده در بالا را داشته باشند. مثلا یک شومینه آجری باشد اما سبک کلاسیک داشته باشد.

انواع شومینه ویلا بر اساس سوخت

سوختی که انواع شومینه ویلا می سوزاند، در تعیین نوع ِآن موثر است. شاید با خواندن این جمله کمی تعجب کرده باشید، اما کاملا عادی است. در ذهن اکثر افراد، ماده‌ی قابل اشتعال برای سوختن که بسیار کاربرد دارد چوب است. چوب و شومینه دو جزء جدایی ناپذیر از هم هستند و هرکدام تداعی کننده‌ی دیگری می باشند. اما سوخت های دیگری نیز وجود دارند که در ساخت و استفاده از انواع شومینه ویلا کاربرد دارند:

شومینه هیزمی

همانطور که اشاره شد، معروف ترین ماده یا جسم جامد برای سوختن در شومینه و عامل موثر در پایداری ِگرمای آن هیزم است. در این نوع شومینه ها شما با یک منقل و یک کوره سروکار دارید. کلاسیک بودن این نوع شومینه ها از بین انواع شومینه ویلا، تداعی کننده آرامش و حس امنیت است. بنابراین بسیاری از مردم ترجیح می دهند که در ویلای خود از وجود یک شومینه هیزمی لذت ببرند.

نکته ای که در استفاده از شومینه‌ی هیزمی در بین انواع شومینه ویلا وجود دارد این است که شعله آن شناور و غیر قابل تنظیم است. تا زمانی که چوب به خاکستر تبدیل نشده باشد، گرمای آتش مهمان شما خواهد بود. اما به محض تمام شدن چوب و یا رسیدن به پایان مرحله سوختن، شعله کوچک و کم جان تر می شود و شما مجبورید برای پایدار نگه داشتن آن از چوب های دیگر استفاده کنید.

به جز این مورد، مراقبت از شومینه هیزمی در مقایسه با انواع شومینه ویلاها کمی پیچیده تر است. زیرا بسیاری از ذراتی که در حین سوختن چوب و تولید آتش به وجود می آیند وارد محیط ویلا می شوند. این ذرات و تنفسِ آنها برای بسیاری از مردم جذاب نیست. بنابراین آلودگی محیط نتیجه‌ی استفاده از این نوع شومینه ها است. اگر چنین موضوعی برایتان اولویت دارد بهتر است ویلایی را انتخاب کنید که شومینه ای با سوخت خاص دیگری – به جز هیزم – دارد.

شومینه گازی ویلا

سوخت این نوع از شومینه، از بین انواع شومینه ویلا به کمک گاز است. استفاده از گاز شهری در این نوع شومینه باعث می شود بسیاری از کسانی که قصد خرید ویلا دارند، ابتدا به دنبال بررسی هزینه های متقاعب آن باشند. استفاده از شومینه گازی مانند استفاده از بخاری است. زیرا سوخت هر دو آنها گاز می باشد. معایب شومینه هیزمی در این نوع شومینه به طور کل از بین رفته است. این شومینه ها دودکش دارند و هوا اتاق به واسطه شعله های آتش مملو از گاز یا ذرات ناشی از احتراق نمی شود.

لوله کشی اصلی ترین نیاز ساخت و تاسیس یک شومینه گازی است. بنابراین نمی توان پس از ساخت کامل ویلا، به فکر نصب آن بود. اگر وجود شومینه گازی از بین سایر انواع شومینه ویلا برایتان اهمیت دارد باید به دنبال یافتن ویلایی باشید که این نوع شومینه در مرحله سفت کاری به آن افزوده شده باشد. زیرا همانطور که اشاره شد، امکان افزودن ِآن پس از اتمام ساخت ویلا وجود نخواهد داشت.

شومینه گازی در بین انواع شومینه ویلا یک مزیت ویژه دارد. این مزیت گرمای بیشتر محیط است. درست است که در ابتدای این مطلب به این نکته اشاره کردیم که عملاً کاربرد شومینه ها به زیباسازی محیط خلاصه می شود. یا صرفا تجربه تزئینی دارد. اما اگر خواستید تا محیط را فقط به واسطه یک شومینه گرم کنید می توانید از شومینه های گازی استفاده کنید. برعکس شومینه های هیزمی این گروه از شومینه ها مفید تر بوده و کاربردی تر هستند.

شومینه مینیمال ویلا

شومینه الکلی ویلا

ماده قابل اشتعال بعدی برای داشتن یک شومینه جذاب در یک ویلا، الکل است. الکل سوخت برخی از زیباترین شومینه ها در ویلاها است. بیشتر کسانی که اقدام به استفاده از یک شومینه می کنند ترجیح شان این است که از این نوع شومینه در بین انواع شومینه ویلاها استفاده کنند.

ماده قابل اشتعال در این شومینه ها الکل یا سوخت ژلی می باشد. سوخت در این نوع شومینه ها از بین انواع شومینه ویلا الکل اتانول است. گرم شدن محیط به کمک این نوع شومینه ها نیز به راحتی اتفاق می افتد. نصب شومینه الکلی ویلا راحت است و نگهداری آن نیز سخت و پیچیده نیست. به خاطر همین بسیاری از مردم بعد از خرید ویلا اقدام به نصب این نوع شومینه ها می کنند. و همچنین بسیاری از صاحبان ویلاها ترجیح می دهند از بکارگیری این نوع شومینه در ویلای خود غافل نشوند. زیرا به خوبی می دانند که طرفداران بیشماری دارد. به علاوه اینکه، این نوع از شومینه ها در زیباسازی محیط ویلا بی تاثیر نیستند.

شومینه برقی

شومینه های برقی در بین انواع شومینه ویلا با برق کار می کنند و قابل کنترل از راه دور نیز هستند. اگر مصرف برق و هزینه ای که برای آن میپردازید برایتان اهمیتی ندارد می توانید انتخاب این نوع شومینه ها را از بین انواع شومینه ویلا در اولویت قرار دهید. گرمای این نوع شومینه ها از شوفاژ ها بیشتر است.

ظاهرشان نیز مانند شعله های شومینه های هیزمی است. منتها آنچه شما در هنگام استفاده از شومینه برقی میبینید در واقع یک نما و شکل غیر واقعی است. با این حال، شومینه برقی نه آلودگی دارد و نه نیاز به فضایی برای خروج گازهای آلاینده – به مثابه شومینه های گازی – برای آن است.

سخن آخر، کدام شومینه در کدام ویلا؟

انواع شومینه ویلا را در این مقاله در سایت ویلارو بررسی کردیم. امیدواریم با محدود کردن گزینه ها و در نظر گرفتن معایب و مزایای هرکدام بتوانید ویلایی را انتخاب کنید که نزدیک به سلیقه تان باشد. همچنین از شومینه ای برخوردار شوید که با معیار های شخصی شما سازگاری دارد.

در صورتی که قصد خرید ویلا کردان، تهراندشت، چهارباغ، و .. را دارید، پیشنهاد می کنیم پیش از گرفتن هر تصمیم دیگری ابتدا با مشاورین و مهندسین ویلارو تماس حاصل کنید. یا سایر مطالب درج شده در سایت ویلارو را مطالعه نمایید. ما به شما کمک می کنیم که خریدی آگاهانه را تجربه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

چت آنلاین
ارسال از طریق Whatsapp