روف گاردن چیست؟

طراحی ویلا به شکل روف گاردن

درباره روف گاردن چه می‌دانید؟ آیا می‌دانید که روف گاردن در خانه‌ها و املاک ویلایی به چه صورت طراحی می‌شود؟ در صورتی که قصد خرید ویلا را دارید، بهتر است که با طراحی و معماری ویلا به سبک‌های مختلف آشنایی داشته باشید. بسیاری از افراد تمایل دارند تا ملک ویلایی آن‌ها طراحی کاملا خاص و متفاوتی داشته باشد. لازم به ذکر است که املاک ویلایی مدرن، دارای زیباترین معماری هستند و به نسبت سایر ویلاهایی که سبک معماری آن‌ها وینتج و کلاسیک است مجهزتر بوده و شرایط برای اقامت در این املاک بسیار آسان است. ویلاهای مدرن انواع مختلفی دارند و سبک‌هایی متنوع برای طراحی و معماری این ویلاها وجود دارد؛ املاک ویلایی دارای روف گاردن از جمله خاص‌ترین ویلاهایی هستند که می‌توانید انتخاب کنید. سبک معماری بسیار جذاب این املاک باعث شده تا بسیاری از مردم نیز ویلای خود را بازسازی کرده و معماری آن را به این سبک تغییر دهند. به طور کلی در این سبک از معماری، تمرکز اصلی بر روی ایجاد یک باغچه‌ی زیبا بر روی سقف ویلا می‌باشد؛ البته گیاهانی که برای ساخت این باغچه بر روی سقف ویلا به کار می‌روند، به طور طبیعی در آن رشد نمی‌کنند. برای خلق چنین ملکی لازم است به نکات زیادی توجه داشته باشید؛ لازم است بررسی کنید که آیا امکان انتقال گیاهان مختلف به قسمت سقف ویلا وجود دارد؟ آیا گیاهان می‌توانند رشد خوبی در این قسمت داشته باشند؟ رشد آن‌ها باعث ایجاد اختلال در استفاده از فضا نمی‌شود؟ و بسیاری از سوالات دیگر که لازم است پیش از خرید یا اقدام برای ساخت یک ویلای زیبا به صورت روف گاردن باید مد نظر داشته باشید. در حقیقت هنگامی که به یک باغچه‌ی زیبا نگاه می‌کنید، انواعی از گیاهان که در نوع خود بسیار زیبا هستند و جلوه‌ای بسیار خاص را به محیط باغ داده‌اند را می‌بینید؛ در یک ویلای دارای روف گاردن نیز باید به همین شکل عمل کرد و جلوه‌ای مانند این باغچه را روی پشت بام ایجاد کرد.

معرفی انواع روف گاردن

معرفی انواع روف گاردن

روف گاردن انواع مختلفی دارد که برای تبدیل کردن فضای سقف ویلای خود به یک باغ کوچک، لازم است که با انواع مختلف روف گاردن آشنایی داشته باشید. در حقیقت با توجه به مصالح و امکاناتی که برای ساخت انواع روف گاردن مورد استفاده قرار می‌گیرند، می‌توان از نوع پرتابل یا نیمه متمرکز، متمرکز و گسترده یاد کرد.

  • در روف گاردن نیمه متمرکز دست شما برای کاشت گیاهانی با ریشه‌ای به طول حداکثر 1 متری باز خواهد بود. در سقف‌های سبز نیمه متمرکز، شرایط برای کشاورزی بسیار عالی است؛ شما می‌توانید گیاهان بوته‌ای همچون گوجه فرنگی، توت فرنگی، هندوانه و همچنین گیاهانی که خواص دارویی دارند همچون اسطوخودوس را کاشته و پرورش دهید.
  • روف گاردن متمرکز به عنوان گران‌ترین نوع شناخته می‌شود و بیشتر در املاکی که مساحتی بسیار بزرگ دارند، ساخته می‌شود. در این نوع از سقف سبز امکان کاشت انواع گوناگون درخت‌ها و گیاهان برای شما فراهم است و می‌توانید باغی بسیار رویایی را در سقف ایجاد کنید.
  • در روف گاردن گسترده می‌‌توانید گیاهانی را بکارید که ریشه‌ی چندان بلندی ندارند؛ ضخامت خاکی که برای این نوع از روف گاردن به کار می‌رود، باید حداکثر 20 سانتی متر باشد. لازم به ذکر است که این نوع از سقف سبز به نسبت دو نوع قبلی با هزینه‌ی کم‌تری قابل اجرا است.

اصول مهم تزئین روف گاردن

بسیاری از مردم تصور دارند که نمی‌توان از فضای باغ ایجاد شده روی پشت بام یا همان روف گاردن مانند باغچه‌های معمولی استفاده کرد و در حقیقت در بهره‌گیری از این محیط خلاقانه عمل نمی‌کنند؛ نکته‌ای که باید بدانید این است که برای ایجاد یک فضای جذاب در این نوع املاک ویلایی باید به شکل کاملا جاه طلبانه اقدام کنید تا بتوانید محوطه‌ی زیبایی که باید را در پشت بام ویلای خود به وجود آورید. برای خلق چنین ملک ویلایی جذابی، نمی‌توان تنها از چند گلدان کوچک استفاده کرد؛ موارد و ایده‌های بسیاری وجود دارد که می‌توانید برای ایجاد یک روف گاردن جذاب به کار ببرید. اصل مهمی که باید مد نظر داشته باشید این است که پشت بام ویلا چه وزنی را می‌تواند تحمل کند. بهتر است درباره‌ی عمق خاکی که سقف ویلا توانایی حمل آن را دارد بررسی‌هایی انجام دهید و سپس از عناصر و تجملات گوناگون برای زیباتر ساختن نمای روف گاردن بهره ببرید. در اغلب املاک ویلایی که به این شکل ساخته می‌شوند، یک استخر کوچک و کم عمق روی پشت بام نیز طراحی می‌شود؛ برای ساخت یک استخر زیبا در پشت بام ویلای خود، بهتر است که از یک کف شیشه‌ای یا سنگی در سقف ویلا استفاده کنید. استفاده از مصالح شیشه‌ای برای ساخت استخر در روف گاردن باعث می‌شود که در هنگام تابش نور خورشید به شیشه، انعکاس نور منظره‌ای بسیار لذت بخش را به وجود آورد. شما می‌توانید در هنگامی که هوا کاملا مساعد و پاکیزه است، محوطه‌ی باغچه‌ی ایجاد شده روی سقف خود را آماده ساخته و در این قسمت از ویلای خود از منظره‌ی زیبا و هوای پاکیزه‌ی لذت ببرید؛ بهتر است که از میز و صندلی نیز در این قسمت استفاده کنید. برای ایجاد یک باغچه‌ی زیبا در سقف ویلای خود، بهتر است از گیاهانی استفاده کنید که در محیط‌های گرم و خشک و بادخیز رشد خوبی داشته و دوام لازم را خواهند داشت. گیاهانی همچون اسطوخودوس می‌توانند یک انتخاب بسیار عالی برای تزئین و طراحی روف گاردن باشند.

مزایای ساخت روف گاردن

مزایای ساخت روف گاردن

ساخت روف گاردن در سراسر جهان مرسوم است و در چند سال اخیر این سبک از معماری برای ساخت املاک ویلایی در ایران نیز به کار می‌رود. روف گاردن علاوه بر این که بسیار زیبا بوده و جلوه‌ی بسیار جذاب را برای یک ملک ویلایی به وجود می‌آورد، بلکه شما می‌توانید برای باغداری و کشاورزی نیز از این قسمت از ملک خود استفاده کنید و به کاشت سبزیجات و گیاهان مختلف در این قسمت بپردازید. علاوه بر آن این سبک از معماری مزایای بسیاری را برای سلامتی افراد نیز به همراه خواهد داشت؛ با کاشت گیاهانی زیبا در باغچه‌ی قرار گرفته روی پشت بام خود، دی اکسید کربن موجود در هوا را به خود جذب می‌کنند و به نوعی حکم سیستم تهویه‌ی هوای طبیعی را دارند. از این طریق فشار سیستم تهویه‌ی نصب شده برای ویلا بسیار پایین می‌آید و در نتیجه در مصرف انرژی برق صرفه جویی خواهد شد، افراد با اقامت در املاک ویلایی که به این سبک ساخته شده‌اند، می‌توانید ریه‌ای سالم‌تر داشته باشید و برای مدتی در محیطی با هوای بسیار پاکیزه و دور از هوای آلوده‌ی شهر اقامت داشته باشید. از روف گاردن به عنوان باغ سبز نیز یاد می‌شود. با توجه به مزایای بی‌شمار این سبک از معماری املاک ویلایی، امروزه بسیاری از ویلاسازان در ایران به ساخت روف گاردن روی آورده‌اند و در واقع این سبک ساخت ویلا، به سبکی بسیار همه گیر و محبوب تبدیل شده است. شما با خرید ویلا کردان، خرید ویلا تهراندشت، چهارباغ یا سهیلیه یا هر یک از مناطق دیگری که به عنوان بهترین مناطق برای خرید یا ساخت ویلا شناخته می‌شوند، می‌توانید به آسانی برای ساخت روف گاردن اقدام کنید. در روزهای گرم تابستان، باغی که روی سقف ویلای خود به وجود آورده‌اید بسیار خنک بوده و شما را از تابش نور پرحرارت خورشید در امان نگه می‌دارد.

شرایط ساخت روف گاردن

همانطور که گفته شد دلایل زیادی برای محبوبیت روف گاردن وجود دارد و این سبک از معماری در سال‌های اخیر به سبکی بسیار محبوب و همه گیر تبدیل شده است. برای ساخت روف گاردن باید به یک سری اصول و ویژگی‌های بسیار مهم توجه داشته باشید؛ در صورت که ویلای شما دارای سقفی صاف است، بهترین شرایط برای ایجاد باغ در قسمت پشت بام را خواهد داشت. برای تزئین باغی که روی سقفی صاف ایجاد کرده‌اید، می‌توانید از تعداد زیادی گلدان یا جعبه استفاده کنید و داخل آن‌ها را از گل‌هایی زیبا و متنوع پر کنید. همچنین می‌توانید با کاشت بذر در این گلدان‌ها، روی قسمت پشت بام ویلا کشاورزی کنید. علاوه بر آن با ساخت روف گاردن فضای ویلای شما نیز گسترش پیدا خواهد کرد و می‌توانید از فضای آرام پشت بام لذت ببرید. با تبدیل کردن پشت بام ویلا به یک باغ کوچک، ارزش ویلای شما نیز بیشتر خواهد شد و در نتیجه اگر قصد شما از خرید ویلا سرمایه گذاری می‌باشد، به سود بالایی دست پیدا خواهید کرد. برای ساخت یک روف گاردم بی‌نقص و زیبا، در ابتدا لازم است که سقف ویلا به درستی ایزوگام شود و اصول زیرسازی سقف به درستی اعمال شود. علاوه بر آن برای ساخت یک استخر کوچک در قسمت سقف، لازم است یک خروجی آب نیز برای سقف ویلا تعبیه شود؛ پس از آماده کردن تمامی شرایط، پشت بام برای کاشت گل و گیاه آماده خواهد شد و می‌توان از محیط ایجاد شده باغچه‌ای بسیار زیبا به وجود آورد. شما می‌توانید روف گاردن را به صورت متمرکز بسازید؛ در واقع از این طریق شرایط لازم برای بکارگیری بوته و درختان متنوع و بسیار زیبا فراهم می‌آید. شما می‌توانید یک آلاچیق کوچک را نیز در سقف ویلا قرار دهید و برای خودمانی کردن محیط روف گاردن، از تعدادی مبل و کاناپه‌ی کوچک استفاده کنید و شرایط لازم برای سپری کردن زمانی لذت بخش در کنار خانواده‌تان فراهم آورید؛ البته باید بدانید که از هر نوع آلاچیقی نمی‌توان در این قسمت استفاده کرد، چرا که با توجه به وزش شدید باد، امکان آسیب دیدن آلاچیق و به وجود آمدن خسارات سنگین وجود خواهد داشت. بهتر است از آلاچیق‌هایی استفاده کنید که قابلیت نصب در روف گاردن را دارا هستند. سایر تزئینات سقف به خود شما بستگی دارد و می‌توانید مطابق با سلیقه‌تان از آبنما نیز استفاده کنید.

استانداردهای ساخت روف گاردن

استانداردهای ساخت روف گاردن

علاوه بر این که باید شرایط ویلای خود را برای ایجاد سقف سبز مورد بررسی قرار دهید، لازم است استانداردها و نکات مهم برای انجام این کار را نیز در نظر داشته باشید و از این طریق بهترین فضا را در این قسمت از ویلای خود به وجود آورید. استفاده از انواع گل و گیاه برای ایجاد فضای سبز بر روی سقف ویلا، یکی از مهم‌ترین مواردی است که برای ساخت سقف سبز باید مد نظر داشته باشید. شما می‌توانید در روف گاردن متمرکز از گیاهان متنوعی استفاده کنید؛ باید در نظر داشته باشید که برای رشد بهتر گیاهان در قسمت سقف ویلا، لازم است که از خاکی مرغوب استفاده کنید. همانطور که گفته شد برای ساخت روف گاردن، لازم است توجه داشته باشید که سقف ویلا قدرت تحمل چه میزان خاک را دارد؛ پس لازم است که از نوع خاکی استفاده کنید که علاوه بر کم وزن بودن، گیاهان بتوانند به خوبی در آن رشد کنند. پس واجب است که با کارشناسانی که در ساخت و طراحی سقف سبز تخصص دارند مشورت کرده و در رابطه با بهترین نوع از خاک که می‌توان برای ایجاد سقف سبز استفاده کرد، تحقیق کنید. علاوه بر آن لازم است که برای سقف خروجی آب ساخته شود تا آب حاصل از بارش شدید باران، آسیبی به ایزولاسیون وارد نکند. برای طراحی باغ واقع در قسمت سقف ویلا، بهتر است از گیاهانی استفاده کنید که به رشد مناسبی در این محیط داشته باشند و در برابر تابش نور خورشید به طور کاملا مستقیم، دچار آسیب نشوند.

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

چت آنلاین
ارسال از طریق Whatsapp