مدارک لازم برای خرید ویلای کردان _ ویلارو

بازار فروش و خرید ویلا کردان امروزه بسیار رونق گرفته است و همین عامل باعث بالا رفتن نرخ خرید ویلا در کردان شده است، به همین دلیل بسیاری از افراد اقدام به ساخت ویلا در اراضی کشاورزی و … کردان بدون تغییر کاربری می کنند. پس از ساخت ویلا در چنین اراضی که تغییر کاربری داده نشده اند شهرداری و ارگان های مربوطه دیگر، مجوز هایی از قبیل پایان کار و … به این ویلا نمی دهند همچنین سازمان های آب، برق و گاز نیز به دلیل غیر مجاز بودن ساخت و ساز ویلا در این اراضی هیچ انشعاباتی به این قبیل ویلاها نمی دهند و در نهایت نیز صاحب ویلا قادر به دریافت سند برای ویلای خود نخواهد بود.

بسیاری از افراد که اقدام به انجام چنین کاری می کنند پس از اتمام ساخت، ویلا را برای فروش ثبت می کنند آن هم با قیمتی کمتر از قیمت متعارف، همین قیمت باعث جذب مشتری می شود که برخی از این مشتری ها ممکن است به این عیوب (نداشتن سند و انشعابات آب، برق و گاز) توجه نکنند یا اصلا متوجه آن نشوند و ویلا را خریداری کنند که این خریداران پس از مدتی دچار مشکل خواهند شد.

این نوع ویلاها نه تنها سند و مدارک لازم ندارد بلکه به دلیل ساخت و ساز غیر مجاز ممکن است پس از مدتی توسط شهرداری منطقه تخریب شوند پس به هنگام خرید ویلا در کردان باید حتما به این مدارک دقت داشته باشید و آنها را از صاحب ویلا مطالبه کرده و به صورت کامل مطالعه کنید حتی در صورت مقدور بودن این اسناد و مدارک را به فردی متخصص نشان دهید تا از اصل بودن آنها مطمئن شوید، در ادامه به بررسی کامل این اسناد خواهیم پرداخت تا شما عزیزان که قصد خرید را دارید بدون هیچ مشکلی موفق به خرید ویلا شوید و به راحتی به تفریح و استراحت در ویلای خود بپردازید و نگران هیچ چیز نباشید.

چه نوع ویلایی در کردان ممکن است غیر مجاز ساخته شده باشد؟

چه نوع ویلایی در کردان ممکن است غیر مجاز ساخته شده باشد؟

بسیاری از افراد که قصد خرید ویلا کردان یا خرید ویلا در هر منطقه دیگری را دارند این سوال را میپرسند که از کجا باید متوجه مجاز یا غیر مجاز بودن ساخت ویلای مذکور شویم؟ بیشتر چه نوع ویلاهایی به صورت غیر مجاز ساخته می شوند؟ و از این قبیل سوال ها.

برای پاسخ به این سوال ابتدا انواع ویلا در کردان را بررسی می کنیم، ویلاهای کردان به دو نوع تقسیم می شوند؛ ویلاهای جنگلی، ویلاهای غیر جنگلی.

که هر یک از این ویلا ها خود به دو نوع تقسیم می شوند؛ ویلاهای شهرکی، ویلاهای شخصی ساز.

بیشترین تعداد ساخت و ساز غیر مجاز در ویلاهای جنگلی شخصی ساز مشاهده می شود، زیرا اراضی جنگلی همانطور که از نام آنها پیداست جزو منابع طبیعی محسوب می شوند البته اگر زمین مذکور فاقد سند باشد، که در حال حاضر سازمان منابع طبیعی برای بیشتر اراضی خود مجوز تغییر کاربری نمی دهد و همین عامل باعث می شود افرادی به صورت خودسرانه و بدون دریافت مجوز اقدام به ساخت پنهانی ویلا  در این مناطق کنند.

ویلاهای غیر جنگلی در زمین های معمولی که متعلق به افراد خاصی هستند و اکثرا دارای سند می باشند ساخته می شوند به همین دلیل بیشتر آنها دارای مجوز ساخت هستند و پس از ساخت نیز تمام اسناد و انشعابات به آنها تعلق می گیرد.

در ویلاهای شهرکی نیز عملا امکان ساخت و ساز غیر مجاز وجود ندارد چه این ویلاها جنگلی باشند چه غیر جنگلی، زیرا ویلاهای شهرکی به صورت یک شهرک متشکل از چند ویلا هستند که معمولا توسط شرکت های مهندسی و ساختمان سازی ساخته می شوند، ساخت یک شهرک متشکل از چند ویلا مسلما مدت زمان طولانی تری نیاز دارد همچنین چون توسط شرکت های معتبر ساخته می شوند تمام ضوابط و اصول در ساخت آنها رعایت می شود پس احتمال غیر مجاز بودن چنین ویلاهایی 1 در 100 است.

آیا فقط ویلاهای غیر مجاز فاقد سند و مدارک مذکور می باشند؟

اینکه بتوان گفت فقط ویلاهای غیر مجاز قادر به دریافت سند، مجوز پایان کار، انشعابات برق، گاز و آب نیستند شاید صحیح نباشند، زیرا هستند ویلاهایی که به هر دلیلی مورد تایید شهرداری منطقه و سایر ارگان های مربوطه نیستند و به همین دلیل نمی توانند اسناد مذکور را دریافت کنند.

اما در حالت کلی بیشتر ویلاهایی که در زمین های مربوط به منابع طبیعی، تفریحی و گردشگری، اراضی وقفی و … ساخته شده اند و یا نحوه ساخت آنها غیر مجاز بوده است (برای مثال بنا بیش از مقدار مجاز ساخته شده است، نوع ساخت ویلا غیر اصولی بوده است و …) قادر به دریافت مجوز پایان کار و به دنبال آن دریافت سند و موارد دیگر نخواهند بود.

پس به هنگام خرید ویلا کردان به نکات زیر توجه کنید:

 • ابتدا از اهالی کردان راجع به زمینی که ویلای مذکور در آن ساخته شده است پرس و جو کنید زیرا اگر این زمین ها جزو زمین های وقفی و … باشد اهالی شهر معمولا از آن مطلع می شوند.
 • سعی کنید اراضی اطراف ویلا را بررسی کنید تا دکل برق فشار قوی، منطقه توریستی و تفریحی، اماکن مذهبی در نزدیکی آن وجود نداشته باشد زیرا اگر چنین مکان هایی در فاصله ای بسیار نزدیک به ویلا قرار داشته باشند کمی شک برانگیز است، حتی اگر به غیر مجاز بودن زمین این ویلا هم شک نکنید و از آن مطمئن باشید، چنین ویلاهایی به دلیل نزدیکی به اماکن عمومی ممکن است از آرامش لازم برخوردار نباشند.
 • قیمت ویلا می تواند نشان دهنده برخی از امور باشد برای مثال ویلایی که بسیار کمتر از قیمت متعارف به فروش میرسد مسلما ایرادی دارد پس با دقت تمام اسناد، مدارک و امکانات ویلا را بررسی کنید.
 • سعی کنید در مکانی امن ویلا خریداری کنید تا هم از ایمن بودن آن مطمئن باشید و هم از مجاز بودن آن، برای مثال ویلایی که در دامنه کوه یا حریم رودخانه ساخته شده باشد خرید آن چندان معقول نیست.
 • و در نهایت از افراد مطمئن ویلا خریداری کنید.

اسناد و مدارک مربوط به خرید ویلا

اسناد و مدارک مربوط به خرید ویلا

برای خرید ویلا همانطور که گفته شد بررسی اسناد و مدارک در کنار بررسی امکانات ویلا از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است پس باید اسناد را بررسی کنید و در صورتی که خودتان در این زمینه هیچ سررشته ای ندارید بهتر است از افراد متخصص در این زمینه کمک بگیرید.

این اسناد عبارتند از:

 1. سند شش دانگ یا تک برگی عرصه و اعیان

منظور از سند عرصه و اعیان سندی است که به واسطه آن ثابت می شود هم زمین ملک و هم بنای ساخته شده در آن زمین متعلق به فلان شخص است، با وجود این سند دیگر خیال شما از بابت همه چیز آسوده می شود. اسناد عرصه و اعیان امروزه به صورت تک برگی هستند اما در صورت قدیمی بودن ویلا ممکن است سند آن از نوع منگوله دار باشد.

 1. پروانه ساخت

پروانه ساخت همان مجوز ساخت ویلا می باشد، در صورتی که قصد خرید ویلای نیمه کاره داشته باشید این مجوز را باید بررسی کنید تا از مجاز بودن ساخت ویلا مطمئن شوید و پس از اتمام ساخت و ساز نیز به وسیله آن بتوانید پایان کار و انشعابات مختلف را دریافت کنید.

 1. پایان کار

پایان کار نیز نوعی مجوز است که پس از اتمام ساخت و ساز ویلا و دریافت انشعابات برق، گاز و آب از طرف سازمان ثبت و شهرداری منطقه قابل دریافت است، به واسطه این مجوز شما از مجاز بودن ویلا و دریافت مجاز تمام انشعابات آن مطمئن خواهید شد.

 1. سند تفکیکی

سند تفکیکی سندی است که نشان دهنده استقلال ویلا در بنا و زمین می باشد، ویلاهای شهرکی دارای سند تفکیک بنا هستند اما زمین آنها معمولا به صورت مشاع است. پس سند تفکیکی بیشتر برای ویلاهای مستقل یا شخصی ساز است.

پس از بررسی تمام اسناد مذکور و حصول اطمینان از اصل بودن آنها می توانید خرید ویلا را نهایی کنید و پس از توافق قرارداد رسمی عقد کنید.

 

پیشنهاد میکنم این مقالات را نیز مطالعه کنید:

خرید ویلا تهراندشت

خرید ویلا چهارباغ

خرید ویلا سهیلیه

خرید ویلا زعفرانیه

خرید ویلا طاووسیه

مراحل رسمی خرید ویلا کردان از توافق تا ثبت سند

زمانی که قصد خرید ویلا در کردان را دارید پس از یافتن ویلای مورد نظر خود که متناسب با شرایط شما می باشد باید مراحل زیر را طی کنید:

 1. شروط فروشنده را بشنوید و این شروط را با شرایط خود تطبیق دهید و در صورتی که مورد قبول شما بود وارد مرحله بعد شوید
 2. تمام اسناد و مدارک ویلای مذکور را بررسی کنید (اسنادی که در بالا گفته شد) و سعی کنید حتما این مدارک را به افراد متخصص نیز نشان دهید تا از اصل بودن آنها مطمئن شوید
 3. بررسی امکانات ویلا و نوع سازه و سایر موارد (در مقالات قبلی راجع به این موارد صحبت کرده ایم)
 4. در مرحله بعدی همانطور که گفته شد باید زمین های اطراف ویلا را نیز بررسی کنید زیرا مکان های اطراف نیز می توانند در قیمت ویلا تاثیر گذار باشند
 5. پس از بررسی کارشناسانه و دقیق تمام موارد بالا، شرایط خود را به فروشنده بگویید تا در زمینه های مختلف به توافق برسید
 6. پس از توافقات لازم و قبل از انتقال پول و نوشتن مبایعه نامه، از سازمان های مختلف درباره اصل بودن اسناد ویلا استعلام بگیرید
 7. در صورت توافق در زمینه های مختلف یک مبایعه نامه میان خود نوشته و امضاء کنید

نکته مهم: حتما مبایعه نامه بنویسید و هرگز به قولنامه اکتفا نکنید زیرا قولنامه در مراجع حقوقی هیچ اعتباری ندارد.

نکته مهم 2: در مبایعه نامه مشخصات کامل فروشنده و خریدار، مشخصات کامل ویلا در کردان و میزان مبلغی و نحوه پرداخت هزینه ویلا، خیارات فسخ  و سایر خیارات مورد توافق، زمان معامله را نیز ذکر کنید تا بعدا مشکلی پیش نیاید.

 1. پس از توافقات لازم و نوشتن مبایعه نامه در سریعترین زمان برای انتقال و تغییر سند از فروشنده به نام خریدار اقدام کنید زیرا از طریق مبایعه نامه می توان ملک را به چندین نفر فروخت، مگر اینکه مبایعه نامه در نرم افزار مربوط به سازمان ثبت اسناد ثبت شود
 2. برای انتقال سند فروشنده باید به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و درخواست انتقال سند ثبت کند و در زمان مشخص شده دو طرف معامله با در دست داشتن مدارک شناسایی باید به دفتر اسناد رسمی مذکور مراجعه کنند.

بهترین روش برای خرید ویلا کردان

بهترین روش برای خرید ویلا کردان در صورت نداشتن تجربه و تخصص کافی مشورت و کمک گرفتن از افراد متخصص و با تجربه است. بیشتر افراد برای خرید ویلا به مشاور املاک هایی که کار فروش ویلا را نیز انجام می دهند مراجعه می کنند اما باید دقت داشته باشید که حتما یک مشاور املاک مطمئن را انتخاب کنید تا پس از انجام معامله متضرر نشوید.

امروزه تعدادی از مشاوران املاک که تخصص کافی برای ساخت ویلا را دارند اقدام به ساخت و ساز و فروش ویلا می کنند که خرید ویلا از این گروه ها می تواند به سود خریدار باشد البته در صورتی که گروه مذکور علم کافی در این زمینه داشته باشند و از اصول ساخت ویلا مطلع باشند.

گروه مهندسین و مشاورین ویلارو از جمله گروه های متخصص در زمینه طراحی و ساخت ویلا در مناطق مختلف تهران و کرج از جمله کردان هستند، تمام کادر و پرسنل این گروه از افراد تحصیل کرده در زمینه ساختمان سازی هستند به همین دلیل تمام مراحل طراحی تا ساخت ویلا را به صورت اصولی و مجاز طی می کنند و در نهایت نیز اسناد مورد نیاز را از سازمان ثبت اسناد و شهرداری دریافت می کنند، پس از فروش نیز تمام مراحل انتقال سند را در سریعترین زمان طی می کنند تا هیچ مشکلی برای خریدار پیش نیاید.

گروه مهندسین و مشاورین ویلارو هر نوع ویلایی، با قیمت های متفاوت و متناسب با شرایط تمام افراد به صورت طبقه بندی شده در وب سایت خود موجود دارند پس فقط کافیست در وب سایت این گروه کلمه خرید ویلا کردان را جستجو کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

چت آنلاین
ارسال از طریق Whatsapp