انواع آلاچیق ویلا – ویلارو

برای خرید ویلا توجه به طراحی و فضاسازی محوطه‌ی آن بسیار حائز اهمیت است. داخل محوطه یک ویلا فقط درخت و پوشش گیاهی یا استخر وجود ندارد و یکی از عناصر کاربردی و کلیدی ِآن، آلاچیق ویلا است. با آمدن نام آلاچیق ویلا معمولا یک تصویر سازی در ذهن انجام می شود که شاید چیزی شبیه تصویر زیر باشد:

آلاچیق

اما جالب است بدانید که تمامی ِآلاچیق ها به این شکل نیستند و انواع متفاوتی دارند. اما ویژگی مشترک میان همه‌ی آنها این است که از چهار طرف باز هستند، داخل فضای باز – مانند محوطه‌ی ویلا – قرار داده می شوند و علاوه بر زیبایی، کاربردی های متعددی دارند.

اگر به فکر خرید ویلا کردان ، چهارباغ، تهراندشت، سهیلیه، زعفرانیه و … هستید می توانید به ویژگی های مختلف ِآن توجه کنید. برخی از افراد صرفا زیبایی و امکانات ویلا را مد نظر قرار می دهند و سپس به سراغ توجه به جزئیات ِآن می روند مانند آلاچیق، استخر، طراحی داخلی اتاق ها، و … اما بهتر است در اولین مراحل تصمیم گیری برای خرید ویلا به جزئیات ِآن نیز توجه کنید.  داخل این مطلب در مورد انواع آلاچیق ویلا صحبت کرده ایم تا به شما کمک کنیم بهترین آلاچیق ویلا – از نظر خودتان – را یافته تا بتوانید برای خرید ویلایی با این مدل آلاچیق بهتر تصمیم گیری کنید.

شما می‌توانید اطلاعات لازم برای خرید یک باغ ویلای زیبا با شرایط مورد نظر خود را با همکاری مرکز مشاوره املاک ویلارو به دست آورید.

بررسی انواع آلاچیق ویلا از نوع سنتی

آلاچیق ویلا بیشتر سازه ای است که نمای کاربردی دارد و استفاده از آن به ندرت اتفاق می افتد. اما با این حال، شما در زمان خرید ویلا باید به ظاهر و ویژگی های آن توجه کنید تا بعد از خریدنِ ویلای مورد نظرتان مجبور به بازسازی یا تغییر ِآن نباشید. در صورتی که تمامی ِویژگی های ویلای مورد نظرتان دلخواه بود و تنها مشکل تان این بود که آلاچیقِ مورد نظر چندان جالب و زیبا نیست، می توانید در مورد هزینه های تعویض آن با یک متخصص مشورت کنید. پیش از هر چیز باید از انواع آلاچیق ویلا مطلع باشید تا بتوانید یک مورد را از میان ِهمه انتخاب کنید. بنابراین پیشنهاد می شود تا نگاهی به لیست زیر بیندازید:

  • آلاچیق فلزی یا آهنی

آلاچیق های چوبی، در بر گیرنده‌ی اکثر تصاویر ِمربوط به آلاچیق ها هستند و حتی در تصور ِبسیاری از ما، وجود آنها بیشتر از آلاچیق های آهنی یا فلزی جا خوش کرده است. اما بسته به ظاهر ویلا و متریالی که در طراحی داخلی و خارجی ِآن به کار رفته است و با در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی ِیک منطقه می توان برای احداث و برپایی آلاچیق ویلا از نوع فلزی / آهنی اقدام کرد. اصولا مناطق نزدیک کرج و تهران مانند کردان، تهراندشت و یا چهارباغ مناطقی با رطوبت زیاد نیستند و آب و هوای پایداری دارند، بنابراین بدیهی است که در – دست کم – یکی از ویلاهای آنها، یک آلاچیق فلزی مشاهده کنید. این نوع آلاچیق ها دوام بسیار زیادی دارند و مدل های ساختِ آن با هم متفاوت است  – مانند آلاچیق های چوبی.

عموما انتخاب ِ بسیاری از طراحان ویلا این است که در صورت استفاده از یک آلاچیق ویلا از نوع فلزی، از مدل ِساده‌ی آن استفاده کنند. مدل های ساده‌ی آن باعث می شود تا فضای زیباتری ایجاد شود و با استفاده از گلدان، صندلی و مبلمان، میز و … داخل آن را تزئین نمود. این نوع آلاچیق معمولا در ویلاهایی که فضا و محوطه‌ی بزرگی دارد، استفاده می شود.

الاچیق چوبی

اینکه آلاچیق فلزی مورد استفاده در ویلا چه متریالی داشته باشد و نوع طراحی آن ساده یا پیچیده باشد، به طرز چشمگیری بر روی قیمت ویلا موثر است. به همین خاطر است که گفته می شود به جزئیات ویلا موقع خرید توجه کنید. آلاچیق ویلا یکی از امکانات آن – مانند استخر ویلا – به شمار می آید و وقتی داخل یک ویلا وجود نداشته باشد، یا دارای طراحیِ بسیار ساده و معمولی باشد به طور طبیعی، هزینه‌ی خرید ِآن کمتر خواهد بود.

  • آلاچیق ویلا از نوع شیشه ای

یکی از جذاب ترین و پرکاربردترین نوع از انواع آلاچیق ویلا، گروه شیشه ایِ آن است که در هر بخشی از ویلا می توان آن را برپا کرد. چه داخل محوطه، چه در پشت بام به عنوان عضوی از اعضای روف گاردن و غیره. مزیت ِآن نسبت به دیگر آلاچیق ها این است که اطراف آن کاملا باز نیست و با شیشه پوشیده شده است، بنابراین در ایامی که هوا نسبتا سرد است می توان با بردن وسایل گرمایشی داخل آن، لذت یک دورهمی ویژه را تجربه کرد. برخی مدل های مربوط به آلاچیق ویلا از نوع شیشه ای دارای قابلیت شیشه های بازشو هستند به این صورت که می توان آن را به صورت آکاردئونی – یا شکل های دیگر – باز و بسته کرد و برای عبور جریان هوا – به خصوص در زمانی که هوا رو به گرما پیش می رود – از آن استفاده نمود. طبیعی است که قیمت این گروه از آلاچیق های ویلا نسبت به آن گروهی که معمولی و عادی هستند – یعنی قادر به باز و بسته کردن شیشه ها نیستید- بیشتر است. این نوع آلاچیق ویلا نیز نسبتا گران است و هزینه ساخت آن داخل ویلا بر روی هزینه‌ی کلی خرید ویلا تاثیر بسزایی خواهد گذاشت.

  • آلاچیق ویلا از نوع چوبی

همانطور که اشاره کردیم، شناخته شده ترین آلاچیق ها در ایران و جهان، از نوع چوبی هستند زیرا تداعی کننده‌ی طبیعت و احساس نزدیکی با عناصر و اِلمان های آن است. اگر در یک ویلا درختان زیادی وجود داشته باشد، ترجیح این است که از آلاچیق چوبی استفاده شود. رنگ این آلاچیق ها در هماهنگی با محیط، ظاهری جذاب و دیدنی ایجاد می کند. برخی از این آلاچیق ها دارای سقفی پوشیده از پیچک دارند و برخی دیگر با شاخ و برگِ درختان موجود داخل ِویلا تزئین شده اند.  غالبا، برای ساخت و استفاده آلاچیق ویلا از نوع چوبی از چوب سرو یا کاج استفاده می شود که مقاومت بالایی در شرایط مختلف دارند. البته به جز این دو نوع چوبِ رایج در ساخت آلاچیق ویلای چوبی، از نوع توسکا و صدر نیز استفاده می شود. تنوع مدل های آلاچیق های چوبی، جلوه‌ی خاصی به آنها بخشیده است. برخی از آنها دارای سقف پوشیده و طرفین ِکاملا باز هستند. برخی دیگر، از طرفین نیز پوشیده هستند و سقفِ باز رو به آسمان دارند که اگر داخل آنها شب را سپری کنید، بسیار جذاب و جالب به نظر می رسند. همچنین در این نوع آلاچیق ها تجهیزات مختلف مانند اجاق، برای گرم شدن و درست کردن غذا، صندلی و مبل،  شومینه و … موجود است.

  • آلاچیق ویلا از نوع حصیری

ساختار آلاچیق ویلا از نوع حصیری از چوب نازک گیاهان می باشد. یکی از گیاهانی که در ساخت آلاچیق از چوب آنها استفاده می شود، ارغوان است. بسیاری از آلاچیق های حصیری دارای طراحی بی نظیری هستند؛ به این معنا که از نظر چارچوب و ساختار بسیار ساده و معمولی ساخته می شوند و تجهیزات داخل ِآنها بسیار خاص و ویژه است. این مسئله باعث می شود که شما یک آلاچیق ویلا از نوع حصیری و معمولی مشاهده کنید که از بیرون بسیار لوکس و جذاب به نظر می رسد. برخی از طراحان ترجیح می دهند تا این نوع آلاچیق ها را روی پشت بام ِویلا بسازند. به این دلیل که طراحی خاصی به محوطه اضافه نمی کند و بسیار سبک و ساده است. برخی از ویلاهایی که در مناطق گرمتر ساخته می  شوند و کمتر پیش می آید که به آلاچیق های زمستانی نیاز داشته باشند زیرا دمای هوا در آن مناطق بسیار زیاد است، از آلاچیق نوع حصیری استفاده می شود که به نوعی، چوب به کار رفته در ساخت ِآن باعث خنک ماندن آن منطقه می شود. دلیل بعدی این است که جلوی تابش نور خورشید را می گیرد و به عنوان سایه بان نیز عالی عمل می کند.  آلاچیق ویلا از نوع حصیری تداعی کننده‌ی اقامت در مناطق نزدیک ساحل و شرجی است و می تواند به عنوان یک عنصرِ ایجاد کننده‌ی تضاد در طراحی محوطه‌ی یک ویلا استفاده شود. این موضوع به سلیقه و اولویت های طراحِ ویلا بستگی دارد.

  • آلاچیق ویلا از نوع پارچه ای

نوع جالب دیگری از آلاچیق ویلا پارچه ای یا چادری است که نسبت به نمونه های معرفی شده، رواج کمتری دارد اما از لحاظ زیبایی هیچ کم و کاستی ندارد. این نوع آلاچیق ها در برابر تغییرات آب و هوایی یا بارش باران مقاوم هستند و دچار پوسیدگی، کپک زدن یا تغییرات رنگ و خاصیت ظاهری نمی شوند. اینکه از چه نوع پارچه ای برای ساخت این گروه از آلاچیق های ویلا استفاده شود نیز در دوام و عمر بالای آن موثر است. اگر یک پارچه دارای خاصیت کشش، ثابت ماندن رنگ، روکش خوبی برخوردار باشد می توانید تا مدت ها کارایی داشته باشد. اگر یک ویلا دارای آلاچیق پارچه ای یا چادری باشد، نسبت به سایر آلاچیق های نامبرده، قیمت کمتری خواهد داشت. چون آلاچیق ویلا از نوع چادری یا پارچه ای، هزینه راه اندازیِ کمتری دارند و حتی نسبت به چوب یا فلز گران تر نیستند. همچنین سبک تر نیز هستند.

  • آلاچیق ویلا از نوع پرگولا

داستان این نوع آلاچیق ویلا با هر آنچه تا به اینجای مطلب به آن اشاره کردیم متفاوت است. این نوع آلاچیق، یعنی پرگولا، دارای اندازه بیشتر است زیرا مانند یک راهرو ساخته می شود و سقف قوس مانند یا کاملا صاف دارد. افتادن شاخه درختان بر روی سقف این نوع آلاچیق باعث ایجاد فضایی جالب می شود. زیرا پرگولا در نوع خود آلاچیقی بسیار پیچیده با طراحی ِسخت و عجیب و غریب نیست. برای برپایی آن به چند تیرک و یک سقف کاملا بسته یا باز.

الاچیق فلزی

آلاچیق ویلا از نوع مدرن

هروقت کلمه مدرن به گوش تان خورد باید به یاد سازه های جدید تر بیفتید و هرگونه ساختار قدیمی را از بیخ و بن از ذهن تان حذف کنید. برای آلاچیق ویلا از نوع مدرن نیز داستان همین است. این گروه از آلاچیق ها یک ساختار هندسی منظم ندارند. بسیاری از آنها فرم محنی دارند و اطراف شان چوب یا شیشه ساخته نشده و کاملا باز است. طراحان این نوع آلاچیق ها می توانند مدل های متنوعی ایجاد کنند و در فضاسازیِ یک ویلا به کار ببرند. در نتیجه اگر تا به اینجای مطلب هیچ یک از آلاچیق های فلزی، چوبی، حصیری و غیره راضی تان نکرد، آلاچیق های مدرن با ظاهر جذاب شان می توانند نظر شما را تغییر دهند.

قیمت این نوع از آلاچیق ویلا نسبت به نوع سنتی بسیار بسیار است و همین مسئله – مانند سایر موارد نامبرده – بر روی قیمت ویلا موثر است. به طور کلی هرچه تجهیزات و متریال به کار برده در ساخت یک ویلا امروزی تر و مدرن تر باشند، در نتیجه قیمت خرید ِآن ویلا یا اقامت در آن در طی مدتی کوتاه، بسیار زیاد خواهد بود. بنابراین بدانید که به دنبال چه چیزی هستید: مدرن بودن ِتمام و کمال یا یک ویلای مُدرن در کنار امکاناتی که سنتی هستند و ساختار قدیمی خود را حفظ کرده اند!

سخن آخر

برای خرید ویلا در کردان، چهارباغ، تهراندشت و سایر مناطق نزدیک به کرج می توانید به گروه مهندسین و مشاورین ویلارو اعتماد کنید. برای اینکه انتخاب دقیق تری داشته باشید، توصیه می کنیم سایر مطالب موجود در سایت ویلارو را بررسی کنید تا با کلیه امکانات و آپشن های یک ویلا برای خرید – دست کم – یک مرتبه، آشنا شوید و بهتر تصمیم گیری کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

*

code

چت آنلاین
ارسال از طریق Whatsapp